Používatelia tlačiarní HP sú rozhorčení. Funkcia Dynamic Security totiž začala zabraňovať používaniu atramentov a tonerov tretích strán. Na tému upozornil portál XDADevelopers.

HP nahnevalo svojich zákazníkov

Problémy začali ohlasovať používatelia tlačiarní HP z celého sveta na platforme Reddit, pričom portál ArsTechnica sa začal celý problémom detailne zaoberať a požiadal spoločnosť HP o vyjadrenie.

Zdá sa, že gigant nezaháľal a vydal stanovisko, že tlačiarne s funkciou Dynamic Security sú určené na to, aby pracovali výhradne s atramentovými kazetami, respektíve tonermi a kartridžmi, ktoré obsahujú elektronické čipy HP.

Spoločnosť nezabraňuje tomu, aby majitelia ich tlačiarní používali znovu použité alebo naplnené kazety, avšak nesmú obsahovať elektronické čipy a obvody od konkurencie. Inak povedané, musia byť od HP.

Reddit/grhhull

To znamená, že tlačiarne, ktoré disponujú zmieňovanou funkciou, naďalej nebudú podporovať kartridže a tonery od iných výrobcov. V minulosti tlačiarne zväčša iba varovali, že v zariadení sa nenachádza originálna kazeta.

Teraz sa však zobrazí chybové hlásenie, ktoré majiteľa tlačiarne nielen upozorní na to, že tlačiareň je navrhnutá tak, aby fungovala iba s oficiálnymi náplňami od HP, ale zariadenie navyše tieto náplne zablokuje.

Problém nastal po aktualizácii

Tento problém pre používateľov nastal po najnovšej aktualizácii firmvéru. Ak si teda v poslednej dobe aktualizoval svoju tlačiareň HP najnovším firmvérom, je vysoko pravdepodobné, že viac už atramentové kartridže a tonery tretích strán nebudeš môcť využívať.

Samozrejme, ak disponuješ staršou tlačiarňou bez pripojenia na internet, prípadne tlačiarňou, ktorá funkciu Dynamic Security nemá, nemáš sa čoho obávať. Zatiaľ tiež nie je úplne jasné, ktoré aktualizácie spôsobili tieto problémy. Prvé sťažnosti sa však začali objavovať koncom minulého roka.

Ak si už medzičasom stihol svoju tlačiareň aktualizovať, máme pre teba zlú správu. V tejto chvíli neexistuje žiadny spôsob, ako tento problém môžeš vyriešiť.

Dynamic Security je funkcia, ktorá autentifikuje atramentové kazety a po novom zabraňuje použitiu neoriginálnych kaziet. HP sa ohrádza tým, že Dynamic Security týmto spôsobom chráni kvalitu tlače a udržiava integritu tlačových systémov.

HP túto funkciu začalo používať v niektorých typoch tlačiarní už v roku 2016, pričom od roku 2018 kvôli Dynamic Security čelí hromadným žalobám, na ktoré minula milióny dolárov. Žaloby prichádzali najmä z USA, Austrálie a Talianska.

Aj napriek tomu sa zdá, že HP svoj prístup k DRM (Digital Rights Management – Správa digitálnych práv – pojem zastrešujúci technické metódy, ktorých účelom je kontrolovať či obmedzovať používanie obsahu digitálnych médií) nezmení. To čím ďalej tým viac frustruje zákazníkov.

Jednoducho povedané, nová aktualizácia firmvéru tlačiarní HP s funkciou Dynamic Security zabraňuje používateľom používať atramentové kartridže a tonery tretích strán. Týmto spôsobom si spoločnosť v podstate zabezpečila istý prísun peňazí, keďže majitelia tlačiarní HP s funkciou Dynamic Security viac nemôžu nakupovať kazety mimo spoločnosť HP.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú