Dacia je medzi zákazníkmi vnímaná ako extrémne lacná značka. Nízka cena pri týchto autách je častokrát dosiahnutá na úkor kvality a spracovania, no aj rumunská automobilka sa postupne formuje a v budúcnosti by možno chcela zamiešať vody aj v strednej, či dokonca vyššej strednej triede. Portál InsideEVs teraz upozornil na novú štúdiu s názvom Manifesto, ktorej výsledkom je futuristická elektrická bugina nabitá technológiami.

Elektromobilita nie je pre Daciu žiadne tabu. Automobilka už aj na našom trhu predáva svoj prvý a zatiaľ jediný elektromobil Dacia Spring, ktorý je zároveň najlacnejším elektrickým autom na našom trhu.

Dacia

Aj pri kúpe tohto auta musí zákazník prijať isté kompromisy, napríklad pomerne nízky dojazd, menšie rozmery či absenciu dnes už základných technológií, napríklad tempomatu. Spring je ale výhradne mestský elektromobil, pri ktorom pokročilejšie technológie nie sú až tak potrebné. V praxi ide o mestské presúvadlo, s ktorým sa dá jazdiť extrémne lacno.

Budúcnosť Dacie vyzerá pôsobivo

Rumunská automobilka, patriaca pod krídla Renaultu, už pomaly začala s aplikovať svoj nový dizajnový podpis. Ten okrem iného zahŕňa zmenu loga, ktoré pôsobí naozaj moderne, ba až prémiovo a „dravo“.

Dacia

Nové logo už dokonca môžeme vidieť aj na elektrickom Springu pre rok 2023. Nachádza sa na prednom a zadnom nárazníku či na volante. Rovnako s novým dizajnovým podpisom spoločnosť predstavila aj štúdiu Manifesto.

Koncept určujúci smer budúcich vozidiel

Manifesto, žiaľ nie je koncept žiadneho budúceho elektromobilu značky Dacia, aj keď mnohí by takéto auto určite veľmi radi videli aj v sériovej výrobe. Značka vo svojej tlačovej správe píše, že tento koncept bude akýmsi východiskovým bodom pre všetky budúce modely a niektoré jeho riešenia sa čiastočne dostanú aj do sériových áut.

Dacia

Brutálnej elektrickej terénnej buginy s logom Dacia sa tak nedočkáme, no koncept bude mať aj verejnú premiéru na parížskom autosalóne už 18. októbra.

Koncept pritom disponuje elektrickým pohonom na všetky štyri kolesá, takže v budúcnosti by sme sa zrejme mohli dočkať elektrického nástupcu populárneho Dustera, ktorý prinesie pohon všetkých štyroch kolies.

Nové modely navrhnuté s ohľadom k prírode

Koncept Manifesto je maximálne šetrný k prírode, nakoľko je jeho karoséria a interiér tvorený v maximálnej možnej miere z recyklovaných plastov a prírodných materiálov.

Dacia

Spojenie auta s prírodou symbolizuje aj konštrukcia elektrickej buginy. Tá nemá dvere ani čelné sklo, vďaka čomu majú pasažieri podstatne viac precítiť samotnú jazdu.

Bugina prináša niekoľko praktických riešení, ktorými sú autá značky Dacia všeobecne známe. Na vozidle sa napríklad nachádza samostatný svetlomet, ktorý je možný odmontovať a používať ako batériu. Skvelým riešením je modifikovateľný strešný nosič.

Budúce modely Dacia by mali podľa automobilky výrazne technologicky dospieť. To je zrejme jeden z najväčších kameňov úrazu súčasných modelov, ktoré po technologickej stránke za konkurenciou dosť výrazne zaostávajú.

Elegantným riešením je napríklad plnohodnotná integrácia smartfónu do palubnej dosky. Túto techniku už Dacia využíva a my sme mali možnosť niečo podobné testovať pri elektromobile Škoda Citigo-e. Smartfón v tomto prípade zohrával úlohu palubného počítača a po prepojení s autom sa nám na displeji telefónu zobrazil plnohodnotný infotainment.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP