Meno Steva Jobsa je v mysliach ľudí úzko späté najmä so spoločnosťou Apple a s úspechmi technologických produktov ako iPhone či Mac. Dvaja Taliani však chcú, aby meno tohto inšpiratívneho lídra začalo rezonovať aj v úplne inej oblasti, a uspeli už aj na súde.

Reč je o prípade, v ktorom hlavné úlohy zohrávajú bratia Vincenzo a Giacomo Barbatoovci. Títo Taliani nedávno vyhrali súdny spor so spoločnosťou Apple o právo využívať meno Steva Jobsa ako svoju značku oblečenia. Tento neštandardný príbeh, o ktorom informuje portál The Verge, začal ešte niekoľko rokov dozadu.

 „Aké meno dáme našej firme?“

Ešte v roku 2012 dostali Vincenzo a Giacomo nápad založiť si spoločnosť pre biznis s módou a oblečením. Svojej firme chceli prideliť aj zaujímavý názov, ktorý by hneď upútal. Pri hľadaní vhodného mena pritom zistili, že na označenie „Steve Jobs“ neexistuje žiadna ochranná známka. Viac im nebolo treba a práve meno ikonického zakladateľa Apple si tak zvolili za názov svojej spoločnosti zaoberajúcej sa oblečením.

Zobraziť celú galériu (2)
Facebook / Steve Jobs Inc

To, samozrejme, nezostalo bez rýchlej reakcie technologického giganta. Apple čoskoro bratov zažalovalo pre neoprávnené používanie mena zakladateľa spoločnosti. Taliani však v súdnom spore uspeli, pričom rozhodnutie súd stanovil ešte v roku 2014. Bitka sa ale neskončila a ťahanice o legálnosť celého biznisu pokračovali.

Písmeno nie je jedlé

Nešlo však len o názov. Taliani totiž začali používať aj logo, ktoré veľmi pripomína ikonické nahryznuté jablko. Ide o písmeno „J“, ktoré má navrchu malý lístok a chýba mu aj  „odhryznutý“ kúsok na pravom boku. Netreba ani hádať, kde zobrali bratia inšpiráciu.

Zobraziť celú galériu (2)
Facebook / Steve Jobs Inc

Nenechaj si ujsť
Apple vydal oficiálne ospravedlnenie za spomaľovanie iPhonov. Spravil aj pozitívny krok v biznisovej stratégii

Práve v tejto veci však nedávno rozhodol európsky Úrad pre duševné vlastníctvo – logo je v poriadku a talianska firma ho môže naďalej využívať. Ako priznali bratia pre portál la Repubblica Napoli, rozhodnutie bolo postavené na tom, že písmeno „J“ nie je jedlé, takže chýbajúci kus na strane nemôže byť odhryznutý. Uspeli a značku aj logo Steve Jobs tak môžu používať celosvetovo.

Dočkáme sa smartfónu s Androidom?

V ďalšom rozhovore, tentoraz pre portál Business Insider Italia, Vincenzo a Giacomo ozrejmili aj svoje ďalšie plány. Pod značkou Steve Jobs chcú naďalej produkovať oblečenie a doplnky ako tričká, džínsy či batohy, no plánujú aj rozšírenie portfólia. Bratia dokonca hovoria o vstupe na trh s elektronikou a smartfónmi. Plánovať už majú spoluprácu s neznámym čínskym výrobcom. V budúcnosti sa tak možno dočkáme smartfónu značky Steve Jobs a jeho operačným systémom by pokojne mohol byť Android. Môže byť svet ešte bizarnejší?

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom