Po dlhých špekuláciách vyšli v Apple so správami o znižovaní výkonu starších iPhonov. Urážka používateľov dlho nečakala na odozvu a spoločnosť má teraz na krku nejeden súd, no svojim verným sa ospravedlnila. Apple vydal list, v ktorom vysvetľuje, čo sa deje so staršími batériami a aké má plány v budúcnosti.

Vidieť ospravedlnenie niektorej z najväčších spoločností sveta nie je bežnou záležitosťou a dochádza k tomu len vo veľmi výnimočných prípadoch. Práve taký však teraz nastal aj v Cupertine, kde Apple spravil chybu a používateľov neinformoval o spomalení starších iPhonov. Po tejto krivde netrvalo dlho a mnohí tohto technologického giganta zažalovali, pričom ako odškodné žiadajú poriadne mastné sumy. Dokonca začínali vznikať aj konšpirácie, žeby Apple spomalil svoje staršie iPhony, aby tak podporil predaje nových modelov.

Cena za pochybenie

Takéto ospravedlnenie môže Apple a jeho biznis do budúcnosti zmeniť. Prvým krokom, ktorý zahanbený výrobca pre svojich zákazníkov urobil, bolo, že znížil cenu výmeny starej batérie, a to zo 79 dolárov len na 29. Používané akumulátory totiž časom strácajú na „sile“ a chemické reakcie slabnú. Kvôli tomu už nedokážu do obvodu smartfónu dodávať energiu potrebnú pre bezproblémové fungovanie aj pri vysokom výkone.

Nenechaj si ujsť
Apple sa chystá spraviť veľký a veľmi žiadaný krok. Ocenia ho najmä vývojári aplikácií

Tento nedostatok bol dôvodom, prečo Apple vydal aktualizáciu iOS 10.2.1, ktorá napravila automatické vypínanie starších iPhonov, no zároveň obmedzila ich maximálny výkon. S týmto problémom sa stretávali najmä majitelia modelu iPhone 6, 6S, ale aj iPhone SE. Ich výkon však časom nedegradoval len kvôli stále náročnejším požiadavkám systému iOS, ale práve kvôli batériám. Väčšine z nich už v týchto modeloch uplynula záručná doba, no za zvýhodnenú cenu si ich budú môcť nechať vymeniť až do konca budúceho roka.

Úpravy v iOS zvýšia informovanosť zákazníkov

Od jeho začiatku ale spoločnosť zapracuje aj na informovanosti používateľov v novej aktualizácii systému. Poskytne im totiž detailnejšie poznatky o životnom cykle a fungovaní batérie v smartfónoch a ako môže tento hardvér negatívne vplývať na celkový výkon. Apple sa tak teraz rozhodne nemôže vzdať. Nové informácie o batérii by mali obsahovať aj ďalšie budúce iPhony či iPady. Po niekoľkých vážnych kauzách, s ktorými sa Apple od vstupu do sveta smartfónov stretol, dokáže zvládnuť tiež túto nepríjemnú situáciu. Celé ospravedlnenie poškodeným zákazníkom si môžeš prečítať na tomto odkaze.

Takýto krok je dôkazom otvoreného prístupu spoločnosti k okoliu, ktorý môže v budúcnosti ďalej ovplyvniť jej biznis. Aktuálnu situáciu môžu skvelo vystihnúť aj slová, ktoré Steve Jobs povedal pri kauze s anténami iPhonu 4 a sú dôkazom odhodlanosti Applu. „Všetko to robíme z lásky k našim zákazníkom. A keď občas padneme, čo sa občas stáva, snažíme sa ešte viac. Postavíme sa opäť na nohy, zistíme čo sa stalo a nepovolíme. Ak uspejeme, našou odmenou je vernosť fanúšikov, ktorí tomu dávajú zmysel.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom