Android smartfóny už dlhú dobu dominujú nad ostatnými mobilnými platformami z hľadiska takmer nekonečných možností prispôsobenia systému podľa požiadaviek používateľov.

Jednou z možností prispôsobenia, ktoré sa používateľom Androidov núkajú, sú launchery. Dnes ich je ale také množstvo, že človek má problém si správne vybrať. Preto sa ti pokúsime v tomto smere pomôcť.

Čo je to vlastne launcher

Ak si sa doteraz nechytil témy, pokúsime sa ti v krátkosti vysvetliť, čo ten launcher vlastne je. Dá sa povedať, že Androidy by boli bez launchera takmer nepoužiteľné. Launcher totižto predstavuje rozhranie, pomocou ktorého používateľ so smartfónom interaguje. Predstavuje tak prostredie, ktoré vykresľuje napríklad domovskú obrazovku či katalóg všetkých dostupných aplikácií.

Každý smartfón tak prichádza z už predinštalovaným launcherom, ktorý sa od výrobcu k výrobcovi či v závislosti od verzie Androidu líši. Nie každý výrobca sa však launcheru výrazne venuje a prípadne dodatočné úpravy nie sú vždy dostupné. Našťastie existujú aj launchery tretích strán, ktoré na rozdiel od tých natívnych môžu priniesť oživenie tvojho smartfónu.

Ako si správne vybrať?

Ako sme už spomínali, launcherov od vývojárov tretích strán je neúrekom. Ak by sme ich však mali klasifikovať, rozdelili by sme ich na 2 hlavné skupiny. V prvom rade sú tu launchery, ktoré ponúkajú takmer nekonečné možnosti úprav. Zvyknú ale byť náročnejšie na hardvér smartfónu, a preto sa núka druhá kategória, ktorá nároky na hardvér smartfónu zohľadňuje.

Najlepšie launchery z hľadiska jednoduchosti a nárokov na hardvér

Apex Launcher

Základná verzia – Zadarmo + produkty v aplikácii od 0,99 € – 30,99 € za položku

Pro verzia – 7,49 €

Od verzie Androidu 4.4 a vyššie

Apex Launcher je jedným z vizuálne dobre vyzerajúcich launcherov, ktorý ponúka tisícky tém a balíkov ikon, ktoré si môžeš stiahnuť z Obchodu Play. Čo je ale dôležité, z hľadiska hardvéru je nenáročný s optimalizáciou na smartfóny a tablety, ktorú nikde inde nájdeš. Apex umožní vybrať si až 9 prispôsobiteľných domovských obrazoviek a skryť aplikácie, ktoré nepotrebuješ.

View this post on Instagram

#apexlauncher #neon #minimalist #hishoot

A post shared by Rifai Mahdi (@faii13666) on

Triediť aplikácie v ňom dokážeš podľa názvu, dátumu inštalácie alebo frekvencie ich používania. Z Obchodu Play si tento launcher môžeš stiahnuť zdarma, no existuje aj Pro verzia. Jej zakúpením sa odomknú ďalšie možnosti využívania a prispôsobenia gest, rozšírené úpravy katalógu aplikácií, ďalšie prechodové animácie, rozšírené úpravy miniaplikácií a mnoho ďalších funkcií.

Plusy

 • ponúka mnoho možností prispôsobenia
 • hladký chod

Mínusy

 • horšia optimalizácia na staršie verzie Androidu (4.X)
 • spočiatku sa môže jeho množstvo funkcií zdať neprehľadné

Microsoft Launcher

Zadarmo

Od verzie Androidu 4.2 a vyššie

Ak si si myslel, že po upadnutí Windows Phonu americký gigant so smartfónmi skončil, Microsoft Launcher ťa presvedčí o opaku. Tento launcher sa vyznačuje vysokou kvalitou spracovania, no hoci nie je práve najjednoduchší, rozhodne je veľmi ľahučký, rýchly a elegantný. Umožní ti napríklad zmeniť si každý deň pozadie na základe vyhľadávača Bing, pričom môžeš využívať aj výhody časovej osi.

Keďže ide o dielo Microsoftu, veľkou výhodou je plná synchronizácia s Microsoft kontom. Inak povedané, môžeš si personalizovať informačný kanál, zobraziť výsledky vyhľadávania a oveľa viac. Jedinou nevýhodou Microsoft Launchera je fakt, že neumožňuje až takú širokú škálu prispôsobenia, ako ostatné launchery.

Plusy

 • úhľadný, profesionálny vzhľad
 • nezaťažuje hardvér

Mínusy

 • tlačí používateľa k využívaniu Microsoft aplikácií a konta

Evie Launcher

Zadarmo

Od verzie Androidu 4.2 a vyššie

Evie Launcher je jeden z najmenej náročných launcherov pre tvoj smartfón, no stále dokáže pomocou prispôsobiteľných nastavení upraviť Android naozaj veľmi detailne. Je to veľmi rýchly launcher, ktorý je úplne zadarmo, no vývojári si na ňom dali záležať.

View this post on Instagram

#evielauncher

A post shared by Namazir (@namazir78) on

V budúcnosti sa tak môžeš tešiť na ešte lepšiu optimalizáciu a rýchlejšie užívateľské prostredie. Veľkou výhodou je fakt, že kompletné nastavenia launchera spolu s rozložením aplikácií či miniaplikácií si vieš zálohovať priamo na Google Disk. Pri obnove smartfónu či kúpe nového si svoju zálohu expresne rýchlo obnovíš.

Plusy

 • možnosť zálohy na Google disk
 • vhodný pre zariadenia s veľkými obrazovkami

Mínusy

 • neobsahuje veľké množstvo prispôsobení
Najlepšie launchery z hľadiska prispôsobenia

Nova Launcher

Základná verzia – Zadarmo

Pro verzia Nova Launcher Prime – 5,25 €

Od verzie Androidu 4.4 a vyššie

Dostávam sa k launcherom, ktoré vládnu ostatným svojimi možnosťami prispôsobenia. Nova Launcher je v tomto segmente jedničkou a svoju pozíciu si drží naozaj dlho. Napriek obrovským možnostiam prispôsobenia však tento launcher nie je vôbec náročný na hardvér, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať.

S Nova Launcherom dokážeš tvoj smartfón prispôsobiť tak, aby vyzeral úplne alebo ešte lepšie ako obľúbený launcher Google Pixel smartfónov. Nova jednoducho umožní vytvoriť domácu obrazovku, ktorá je jedinečná, stabilná a taká krásna, ako len ty sám chceš.

Krása má však aj svoje protiklady, a to hlavne v náročnosti samotných úprav. Ak by si chcel pokročilú navigáciu gestami, možnosti grupovania aplikácií v katalógu, možnosti skrývania aplikácií, efekty pri scrollovaní a mnoho ďalšieho, odporúčame Pro verziu Nova Launcher Prime.

Plusy

 • azda najprepracovanejší launcher na trhu
 • obrovské množstvo prispôsobení

Mínusy

 • niektoré vstavané elementy vyzerajú horšie ako iné

Action Launcher

Zadarmo + produkty v aplikácii od 4,99 € – 10,00 € za položku

Od verzie Androidu 5.0 a vyššie

Kľúčovým slovom Action Launchera je rýchlosť, pretože ponúka funkcie ako Quicktheme, Quickdrawer, Quickpage či Quickbar. V jednoduchosti, ide o naozaj rýchly launcher, ktorý je zároveň jedným z najprispôsobiteľnejších launcherov na trhu. Vývojári stojaci za týmto launcherom sú taktiež rýchli, nakoľko dokážu veľmi skoro implementovať nové funkcionality a tiež vymoženosti nových verzií Androidu.

Taktiež si dokážu veľmi dobre poradiť práve z novými funkcionalitami ako sú napríklad gestá, ktoré nie všetky launchery zvládajú najlepšie. Nejde síce až o tak prepracovaný launcher ako je Nova, no s istotou dokáže prispôsobiť tvoj Android ku tvojej spokojnosti.

Plusy

 • rýchlosť a hladký chod
 • výborná podpora zo strany vývojárov

Mínusy

 • pre viacero vylepšení je potrebné zakúpiť si zodpovedajúci produkt

Smart Launcher 5

Zadarmo + produkty v aplikácii od 0,59 € – 12,99 € za položku

Pro mód k dispozícii k zakúpeniu priamo v základnej verzii – 6,99 €

 

Smart Launcher nie je medzi launchermi žiaden nováčik a pri jeho používaní je to aj vidieť. Domovská obrazovka tohto launchera napríklad umožňuje umiestnenie miniaplikácií bez použitia mriežky, ale jeho skutočne silnou stránkou je katalóg aplikácii, ktorý automaticky rozdeľuje aplikácie do niekoľkých kategórií.

Ak si priplatíš za Pro verziu, môžeš dokonca pridať svoje vlastné kategórie, prispôsobiť si jednotlivé stránky katalógu, pridávať viacero miniaplikácii na domovskú obrazovku, používať adaptívne ikony a mnoho ďalšieho. Chvályhodné sú aj výborne zvládnuté gestá či klávesové skratky. Ak máš teda rád miniaplikácie naprieč celou obrazovkou spoločne s rýchly a responzívnym užívateľským prostredím, Smart Launcher 5 je pre teba ako stvorený.

Plusy

 • prepracované možnosti prispôsobenia katalógu aplikácií a miniaplikácií
 • výborná práca s gestami a klávesovými skratkami

Mínusy

 • vyššia spotreba batérie

Iné šikovné launchery

Niagara Launcher

Zadarmo + produkty v aplikácii od 3,59 € – 10,99 € za položku

Od verzie Androidu v závislosti od zariadenia

Niagra Launcher je určený pre používateľov systému Android, ktorí hľadajú minimalistický launcher a pritom vedia odpustiť menšiu prehľadnosť aplikácií a možností. Podobne ako Evie, aj Niagra neponúka obrovské množstvom nepotrebných prispôsobení a nastavení, no vďaka tomu je jedným z najrýchlejších a najľahších launcherov pre tvoj hardvér.

Plusy

 • minimalistický dizajn
 • dodá vkus smartfónom s veľkými obrazovkami

Mínusy

 • limitované možnosti prispôsobenia

Google Now Launcher

Zadarmo – mimo Google Play

Od verzie Androidu v závislosti od zariadenia

Tento launcher bol vyvíjaný samotným Googlom a ponúka jeho typický vzhľad s pocitom čistého Androidu. Je cielený pre používateľov Android smartfónov, ktorý nevlastnia Pixel či Nexus smartfóny, ale radi by používali aspoň ich rozhranie. Jeho jedinou nevýhodou je, že nepodporuje také veľké množstvo prispôsobení, ako konkurenčné launchery. Buhužiaľ už nie je v ponuke v Obchode Play, môžeš si ho ale stiahnuť zo serveru  APKMirror.

Plusy

 • čistý a prehľadný
 • klasický vzhľad Googlu

Mínusy

 • limitované možnosti prispôsobenia
 • už nie je podporovaný Googlom

BaldPhone

Zadarmo – mimo Google Play

Od verzie Androidu v závislosti od zariadenia

Pravdepodobne ťa tento launcher neosloví vzhľadom, no môže pomôcť tvojím starým rodičom, ľuďom s problémovým zrakom či slabším používateľom Androidov, ktorý s ich používania majú absolútny chaos.

Oplýva veľkými a dobre viditeľnými ikonami, z ktorých sú niektoré možno menej použiteľné, no v rámci nastavení si ich môžeš ľahko prispôsobiť. Launcher síce nenájdeš v Obchode Play, ale môžeš si ho stiahnuť z oficiálnej stránky.

Plusy

 • veľmi jednoduchý
 • veľké a prehľadné ikony vhodné pre slabšie vidiace osoby a menej skúsených použíateľov

Mínusy

 • limitované možnosti prispôsobenia
 • neprívetivý vzhľad

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú