Ruská invázia na Ukrajine už trvá viac než 6 mesiacov. Za tento čas Rusko získalo (a znovu stratilo) kontrolu nad niekoľkými strategickými pozíciami a vybudovalo viaceré vojenské základne.

Pre ukrajinskú armádu je vitálne dôležité dokázať ich odhaľovať a udržiavať si prehľad o pohybe nepriateľských síl. 

Financial Times včera priniesol množstvo informácií priamo z prvej línie kybernetického boja. Spôsob, akým Ukrajina odhaľuje nepriateľské pozície, je až bizarný.

Stojí za tým skupina Hackyourmom

Na čele stojí hackerská skupina, ktorú založil Nikita Knysh krátko po začiatku invázie. Sú známi pod prezývkou Hackyourmom a ich prvé kybernetické útoky začali v pivnici v meste Charkov.

Mne to prišlo ako boj,” povedal Knysh. “Bez peňazí, chytrého softvéru a dokonca bez chytrých hackov môžeš proti nepriateľom použiť podvodníkov a dark web. Teraz nezáleží na ruských zákonoch — my máme dočinenie s prvou kybernetickou vojnou.

Charkov bol čoskoro pod útokom a bolo príliš riskantné v ňom zostať. Preto sa skupina rozhodla premiestniť do Vinnycie, ktorá sa nachádza západnejšie od bojového frontu.

Potrebovali sa premiestniť a zabezpečiť kvalitné pripojenie

Vo Vinnycii mohli pokračovať vo svojej operácii. Knysh sa skontaktoval s jedným z najbohatších Ukrajincov a požiadal ho, aby mu poskytol Starlink od Elona Muska. Vsevolod Kozhemyako nezahálal a pomohol mu. “Požiadal ma, tak som mu ho zohnal,” povedal.

Starlink sa na Ukrajine ukázal byť skvelým nástrojom práve na takú aplikáciu, na akú ho Knysh potreboval. “Nepýtal som sa ho, na čo to použil. Ako ho ale poznám, pravdepodobne na niečo dobré,” ďalej povedal Kozhemyako pre Financial Times.

Počas vrcholu ich akcií dosiahla Hackyourmom niektoré neuveriteľné úspechy. Táto skupina bola síce začiatkom leta rozpustená, no ešte dodnes niektorí z členov pracujú na diaľku.

Proti vojakom využili ich najväčšiu slabinu

Ruskí okupanti sú ochotní dievčatám poslať čokoľvek, aby im ukázali, že sú skutoční bojovníci, tvrdí Knysh. Práve to sa rozhodli využiť proti nim.

Hackyourmom použili falošné profily zaplavené fotkami atraktívnych žien na to, aby z vojakov vylákali ich fotografie. Z nich potom extrahovali metadáta a využili geolokáciu na to, aby odhalili ruskú základňu v Melitopole na juhu Ukrajiny.

O pár dní neskôr už sledovali, ako ju rozprášilo ukrajinské delostrelectvo. Maxim, jeden z členov hackerskej skupiny, povedal, že sa cítil užitočný a schopný pomôcť svojej krajine. “Potom som si uvedomil, že toho chcem viac. Chcem nájsť viac základní, znovu a znovu,” cituje Maxima vo svojom článku Financial Times.

Na nejakú dobu zastavili lety do Ruska

Jedným z ich prvých úspechov bolo narúšanie letov do Ruska z rôznych častí sveta. Knysh kvôli tomu musel naverbovať tucty ľudí, ktorí zbierali databázy kreditných kariet. Tieto databázy neskôr vymenil za kanál na Telegrame.

Unsplash/John McArthur

Spomínaný kanál bol plný koordinovaných hackerov, ktorí mali jeden spoločný cieľ: Rozposielať falošné správy o tom, že na letoch do Ruska sa nachádzajú bomby.

To spôsobilo, že desiatky letov boli odložené alebo zrušené, o čom informoval aj zahraničný portál Simple Flying.

Dokázali toho ešte viac

Skupina sa pod vedením Knysha tiež dokázala nabúrať do bezpečnostných kamier v okupovaných častiach Ukrajiny a v Bielorusku. Potom vyvinuli umelú inteligenciu, ktorá dokázala rozlíšiť, čo sa na záberoch nachádza.

V prípade, že kamery nasnímali ruské jednotky, informácia bola automaticky posunutá ukrajinským silám cez verejný portál.

Knysh taktiež tvrdí, že sa nabúrali do ruskej televízie, kde potom vysielali zábery obetí vojny, alebo že spojili routery v okupovaných oblastiach a viedli koordinované útoky na ruské webové stránky. Taktiež sa priznali k tomu, že sa nabúrali do ruskej vojenskej databázy a zverejnili ju.

Väčšinu z týchto tvrdení nebolo možné overiť. Ako vo svojom článku hovorí Financial Times, zásluhy za mnohé útoky si berú rôzne anonymné skupiny. Často sa dokonca k tomu istému útoku prizná niekoľko organizácií naraz.

To však neznevažuje fakt, že počas posledných 6 mesiacov vojny na Ukrajine zohral kybernetický boj zásadnú rolu.

Čítajte viac z kategórie: Cyber

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP