Spoločnosť SpaceX, na ktorej čele stojí kontroverzný miliardár Elon Musk, získala ďalší dôležitý kontrakt. Tentoraz je priamo od Vzdušných síl Spojených štátov amerických a dosahuje hodnotu 1,9 milióna amerických dolárov, informuje RepublicWorld.

Cieľom je poskytnúť satelitný internet Starlink americkej armáde v Európe a v Afrike.

Preverený Ukrajinou

Satelitnú konšteláciu Starlink preverila ako prvá Ukrajina, ktorá využíva jej terminály na komunikáciu a zabezpečenie internetového pripojenia aj vo vojnovej zóne. Oficiálni predstavitelia ďakovali spoločnosti SpaceX a Elonovi Muskovi a o Starlink sa, z vojenského hľadiska, zdvihla vlna záujmu.

Na vlastnej pôde experimentovala armáda USA s použitím Starlinku už pred niekoľkými mesiacmi. Teraz sa chystá technológiu aplikovať aj oveľa obšírnejšie, pričom Starlink poskytne internetové pripojenie na leteckej základni Ramstein v Nemecku, píše portál SpaceNews.

SpaceX/Twitter

Jednou z požiadaviek kontraktu je demonštrácia služby, ktorá je schopná fungovať aj pri zhoršených podmienkach spôsobených napríklad systémami elektronického boja. Tie môžu rušiť signál a Starlink je proti nim do istej miery odolný vďaka šikovným zamestnancom SpaceX, ktorí na takejto ochrane po začiatku vojny intenzívne pracovali.

Nikto iný kontrakt nedostal

Kým podobné kontrakty sú často udeľované viacerým firmám naraz, v tomto prípade to neplatí. Aj keď je totiž SpaceX na internetovom trhu nováčik, ako jediný dokázal splniť podmienky stanovené armádou a jedná sa o jedinú satelitnú konšteláciu na nízkej obežnej dráhe Zeme, ktorá má pokrytie v Európe a Afrike.

„Po rozsiahlom prieskume sa zistilo, že SpaceX je jediný, kto dokáže poskytnúť túto špecializovanú komunikačnú službu v aktuálnych oblastiach operácií v dohľadnej dobe. Starlink je jediná spoločnosť zaoberajúca sa komunikačnými konšteláciami na nízkej obežnej dráhe Zeme, ktorá túto službu poskytuje v Európe a Afrike,“ vysvetľujú dokumenty kontraktu.

Má aj problém

Na jednej strane síce Starlink získal tento prestížny kontrakt, na druhej však prišiel o dotácie v hodnote 900 miliónov dolárov od Federálnej komisie pre komunikácie, spomína SpaceNews. Tieto dotácie mala konštelácia obdržať za rozšírenie svojich služieb do vidieckych oblastí v USA, ktoré sú bez internetového pripojenia.

Starlink/SpaceX

Kým v Európe šľape Starlink ako hodinky (a pomáha písať z oblasti bez iných poskytovateľov aj tento článok), v Spojených štátoch je situácia oveľa horšia. Vďaka vyšším platom a popularite si túto službu zaobstaralo oveľa väčšie množstvo ľudí, avšak na orbite nie je dostatok satelitov.

Potrebuje Starship

Rakety Falcon 9, ktorými firma svoje satelity konštelácie Starlink vynáša do vesmíru, sa začínajú ukazovať ako nedostatočné. SpaceX totiž vyvinul novú verziu týchto satelitov, ktorá je oveľa väčšia a pre jej vynesenie potrebuje raketu Starship. Tá už vyše roka čaká na svoj prvý orbitálny test.

To znamená zhoršenie služby, nízke rýchlosti a niektorí zákazníci dokonca zaznamenali natoľko silnú degradáciu, že je ich Starlink totálne nepoužiteľný. To môže, zatiaľ, vyriešiť len väčšie množstvo satelitov na obežnej dráhe.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú