Trh s telefónmi pred približne 10 rokmi bol skutočne zaujímavý. Nokia so Symbianom drvila konkurenciu a niečo iné ako hardvérovú klávesnicu by si hľadal len ťažko. Pred 11 rokmi bol však predstavený aj prvý iPhone, ktorý úplne zmenil pohľad na mobilné zariadenia a nasadil smer, ktorý pretrval až dodnes.

Nie je to až tak dávno, kedy trhu vládli ‚‚vyklápačky,’’ displeje s rozlíšením 320 x 240 pixelov a úspech bolo, keď smartfón podporoval pamäťové karty. Nechýbali napäté situácie pri posielaní súborov cez infraport a keď sa náhodou posielanie nepodarilo, išiel si si vlasy vytrhať, obzvlášť pri väčšom súbore ako boli 3gp videá. Neriešila sa výdrž batérie, keďže väčšina telefónov vydržala bez problémov aj 2-3 dni.

Nokia N95

Orientačná cena: 900 € (26 990 Sk)

Tento, už by sa dalo povedať, že smartfón, spôsobil pri svojom uvedení na trh malú revolúciu. Nokia mala posúvateľnú klávesnicu v dvoch smeroch. Pri vysúvaní hore sa objavila numerická klávesnica, opačným smerom zas ovládacie prvky prehrávača hudby. Nadpriemerný bol aj 5 MPx fotoaparát na zadnej strane s Carl Zeiss optikou či 160 MB vnútorná pamäť.

Tú bolo možné rozšíriť až do 2 GB pomocou pamäťových kariet. Prekvapením bolo aj Wi-Fi a GPS, ktoré ale fungovalo len pri vysunutej klávesnici. Hľadanie satelitu pritom trvalo aj niekoľko minút. Všetky tieto vychytávky sa odrazili aj na výslednej cene, ktorou by prekonala aj dnešné vlajkové lode.

Sony Ericsson K800i

Orientačná cena: 600 € (17 990 Sk)

Spoločnosť Sony Ericsson vždy vedela, ako zaujať potencionálneho zákazníka. Či už to bolo Walkman radou, alebo rôznymi ďalšími vychytávkami. Model K800i bol vybavený 3 MPx fotoaparátom, ktorému robil spoločnosť xenónový blesk, čo prinieslo špičkové fotografie a radil sa medzi najlepšie na trhu. Rovnako obsahoval aj výkonný grafický čip, vďaka čomu podporoval 3D Java hry.

Motorola RAZR XX

Orientačná cena: 465 € (14 000 Sk)

V názve telefónu si môžeš všimnúť podobnosť s anglickým slovom Razer, alebo aj britva. Nie je to vôbec náhoda. Výrobca tým totiž apeloval na minimálnu hrúbku, čo zaujalo mnoho zákazníkov. Táto vyklápačka pôsobila veľmi štýlovo a obsahovala dokonca dva displeje. Ten hlavný mal veľkosť 2,2-palcov a rozlíšenie 240 x 320 pixelov, respektíve vonkajší len 0,7-palcov a rozlíšenie 96 x 80 pixelov. Zaujímavosťou je, že aj vtedy sa upustilo od 3,5 mm jacku na úkor hrúbky.

HTC TyTN

Orientačná cena: 900 € (27 000 Sk)

Múdrym telefónom by sa dalo nazvať aj toto plnohodnotné PDA od HTC. Jeho cieľom bolo osloviť hlavne manažérov. Zariadenie bežalo na systéme Windows Mobile 5.0 a o výkon nebola taktiež núdza. O plynulý chod sa staral 400 MHz procesor od Samsungu so 64 MB RAM pamäťou.

Zobraziť celú galériu (5)
Old Phones & PDAs / Twitter

Súčasťou tela bol aj stylus, ktorý však mohol byť nahradený čímkoľvek, nakoľko displej bol ešte stále tlakový a nie kapacitný. Keďže operačným systémom bol Windows Mobile, nechýbali aplikácie, ako Internet Explorer alebo Word, Excel a PowerPoint v mobilnej verzii. Písanie textu prebiehalo hladko na QWERTY klávesnici. Ani tu nechýbalo Wi-Fi či notifikačná dióda.

iPhone – prvý smartfón, ktorý zmenil svet mobilných zariadení

Čo si budeme nahovárať. Apple a prvý iPhone silne ovplyvnili to, akým smerom sa smartfóny začali uberať. Do tej doby si skoro nikto nevedel predstaviť písanie inak ako na hardvérovej klávesnici. Dotykové ovládanie spôsobilo doslova ošiaľ a postupom času sa k nemu odhodlali všetci výrobcovia. Prvý iPhone pôsobil ako niečo nemožné.

Aj jeho samotné predstavenie tak pôsobí a pripomína skôr šou. MP3 prehrávač, internetový prehliadač a telefón v jednom? Klobúk dole Steve Jobs! A čo ty? Ako vyzeral tvoj telefón v roku 2007? Ktoré parametre boli pre teba kľúčové a ktoré si naopak zas dokázal oželieť?

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom