Komerčné využívanie elektrických lietajúcich áut je bližšie, než by sa ti na prvý pohľad mohlo zdať. Ako píše portál Unilad, Británia chce ešte tento rok otvoriť prvé letisko na svete, ktoré by slúžilo na obsluhu práve takýchto unikátnych dopravných prostriedkov.

Lietajúce autá v súčasnosti predstavujú rôzne formy. Niektoré sa vo vzduchu pohybujú ako klasické lietadlá, iné naopak fungujú na princípe dronu. Práve pre tie lietajúce autá postavené na báze dronov má slúžiť letisko v britskom meste Convetry.

Podpora veľkých investorov

Projekt tohto unikátneho letiska podporuje aj automobilka Hyundai či britská spoločnosť Urban Air Port. Letisko má slúžiť ako štartovací a pristávací bod pre lietajúce autá, taxíky či autonómne drony na prepravu osôb. Dokončenie projektu je naplánované už na november 2021.

Takéto letisko pritom vôbec nezaberá obrovskú plochu. Vďaka tomu, že má slúžiť na vzlet a pristávanie dopravných prostriedkov s vertikálnym spôsobom vzletu / pristátia, sú jeho rozmery naozaj kompaktné. Celé letisko bude mať priemer iba 14 metrov a postavia ho na niekdajšom parkovisku vedľa miestneho štadióna Ricoh Arena.

Ak sa na toto letisko pozrieme zo širšieho hľadiska, ide v podstate iba o akýsi vyvýšený heliport, ktorý sa ale dokáže hýbať smerom hore a dolu. V dolnej polohe sa nachádza hangár, kde sa vozidlá nabíjajú a „nakladajú“ na vzlet. Nachádza sa tu tiež čakáreň pre cestujúcich, ktorí budú využívať služby autonómnych dronov.

Hyundai

Projekt dostal dotáciu

Ako píše Reuters, projekt získal grant vo výške 1,36 milióna eur. Inštalácia letiska však bude len dočasná, čo ale vôbec nie je problém. Celé letisko má konštrukciu, ktorá sa dá rozobrať a preniesť na ľubovoľné miesto.

Predseda spoločnosti Urban Air Port, Ricky Sandhu, uviedol, že tento krok je významným míľnikom, aby sa lietajúce autá dostali do komerčnej prevádzky. Tie podľa jeho slov zaznamenali v posledných rokoch významný pokrok, no zatiaľ im chýba pozemná infraštruktúra na vzlet a pristávanie. Prirovnal to k tomu, že ak chce človek nastúpiť alebo vystúpiť z vlaku, potrebuje na to vlakovú stanicu, inak to dnes už nejde.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP