Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Dosiahnuť nulové emisie z automobilovej dopravy do roku 2050 je podľa odborníkov stále možné, tento míľnik má však svoj vlastné podmienky.

Zásadne pritom môže pomôcť očakávaný prudký nárast predaja elektromobilov, a ako informuje BloombergNEF, s autami na vodíkový pohon sa viac v budúcnosti nepočíta.

Koniec spaľovacích motorov

„Dvere pre dosiahnutie nulových emisií v cestnej doprave do roku 2050 sú stále otvorené, avšak len tesne. Je nutné silné zatlačenie od vlád, výrobcov áut, dodávateľov komponentov a poskytovateľov nabíjacej infraštruktúry v najbližších rokoch,“ vysvetľuje Aleksandra O’Donovan, vedúca elektrických vozidiel v BloombergNEF.

Nádej poskytujú aj rastúce predaje elektromobilov,  prechod na obnoviteľné zdroje a ekologicky vyprodukovanú elektrickú energiu. Už do roku 2025 sa očakáva až 5-násobný nárast počtu elektrických vozidiel v prevádzke, čo je 77 miliónov vozidiel. Na konci minulého roka to bolo len 16 miliónov a intenzívny nárast očakávajú aj každoročné predaje.

Tesla

Ročné predaje sa celosvetovo pohybovali koncom roka 2021 na úrovni 6,6 milióna, do roku 2025 sa ale očakáva až 21 miliónov ročne. Už v dnešnej dobe nahrádzajú elektromobily denne dopyt až po 1,5 milióne barelov ropy, do roku 2025 to môže byť podľa aktuálneho trendu až 2,5 milióna barelov denne.

Slovensko zaostáva

V elektromobilite zatiaľ Slovensko za ostatnými krajinami Európy poriadne zaostáva a obsadzuje zásadne posledné priečky väčšiny rebríčkov. Okrem katastrofálneho podielu elektromobilov z celkového počtu predaných áut je na Slovensku obzvlášť zlá situácia aj s dotáciami, ktoré takisto zaostávajú za zvyškom Európy.

Je nutná väčšina

Pre dosiahnutie čisto nulových emisií v cestnej doprave je nutné, aby elektromobily predstavovali do roku až 61 % predajov automobilov, pričom posledné auto so spaľovacím motorom musí byť predané v roku 2038. Predaje áut so spaľovacími motormi dosiahli podľa odborníkov vrchol už v roku 2017 a očakáva sa ich ústup z trhu, čomu nasvedčuje aj transformácia celého automobilového priemyslu a intenzívne elektro politika starších automobiliek, ako napríklad Volkswagen.

Vodíkové elektromobily využívajúce palivové články však nečaká práve svetlá budúcnosť kvôli ich ekonomickej a tiež ekologickej nevýhode. V porovnaní s elektromobilmi s veľkými akumulátormi sú vysoko neefektívne, v niektorých prípadoch dokonca nie sú o nič lepšie, než vozidlá so spaľovacími motormi. Budovanie infraštruktúry pre takýto druh dopravy je navyše oveľa komplikovanejšie.

Solaris

Práve Slovensko sa malo stať jednou z najpokročilejších krajín v oblasti vodíkovej autodopravy, pre ktorú má plán v hodnote jednej miliardy eur Richard Sulík, minister hospodárstva. K výrobe vodíka malo dôjsť priamo na Slovensku a „spaľovať“ ho mali tisícky vodíkových osobných áut, autobusov, ľahkých a ťažkých nákladných vozidiel a dokonca aj 12 vlakov. Tento plán je však podľa vývoja trhu ohrozený.

Vodík je neefektívny

Z ekologického hľadiska je najväčším problémom vodíku jeho efektivita. Funguje totiž ako energetické médium, do ktorého je energia vložená výrobou a následne je pri, nie veľmi efektívnom spotrebovaní, premenený na vodnú paru a elektrickú energiu pre vozidlo.

Nepomáha ani fakt, že len štipka vodíka na celom svete je produkovaná pomocou obnoviteľných zdrojov, teda elektrolýzou za použitia zelenej energie. Transport a skladovanie vodíka je navyše oveľa problematickejšie, než je tomu pri klasických palivách ako je nafta či benzín.

Wikimedia / Bexim

Správa zároveň odporúča uprednostňovanie pešej alebo hromadnej dopravy, cyklistiky a podobných opatrení, ktoré sú v určitých prípadoch neporovnateľne efektívne a dokážu znížiť emisie oveľa viac, než elektromobily. Nárast elektromobility je tak či onak nezvratný a musí byť sprevádzaný transformáciou energetickej produkcie.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú