banner-mi-mix
Nový rok nám už pomaly klope na dvere a my sme stále bližšie k novej sezóne predstavovania vlajkových lodí, ku ktorým bude patriť aj Samsung Galaxy S8. High-end kórejského výrobcu prinesie špičkové špecifikácie, čím sa rozhodne zaradí k najlepším smartfónom na trhu. 

Už od prvých chvíľ sa špekuluje o možnej výbave, dizajne a rôznych inováciách, ktoré v budúcom roku prinesie vlajková loď Galaxy S8 od Samsungu. Na internet sa doteraz dostalo mnoho renderov, kombinácií výbavy či inovácie. Tým Samsung dokáže, že aj fantastické modely S7 / S7 edge môžu byť pokorené a predstavenia S8-čky sa dočkáme už onedlho, pravdepodobne pred MWC 2017, no všetko sa ešte môže zmeniť. Pozrite sa s nami, akú výbavu by podľa všetkých doterajších informácií mal nový Samsung Galaxy S8 dostať.

Dizajn

Dočkáme sa veľkých inovácií?

Doteraz sa hovorilo o dvoch verziách smartfónu. Môžeme si ľahko domyslieť, že pôjde o väčší a menší variant, keďže plochý displej vraj výrobca do novinky nevloží. Tieto dva mierne rozdielne modely pod označením Dream a Dream 2 by mohli byť označené ako SM-G950/SM-G955. To však môže výrobca ľahko zmeniť. Čo by sa však meniť nemuselo, sú informácie o novom displeji. Mnoho technologických nadšencov by sa iste potešilo obrazovke, ktorá s v posledných dňoch objavuje v mnohých článkoch.

galaxy-s8-futuristicky-displej
zdroj fotografie: PhoneArena

Podľa týchto noviniek by S8-čka prišla na trh s veľkým OLED displejom s 90 % pomerom k prednej strane. Jednoznačne budeme nadšení, ak sa pre takýto bezrámikový displej Samsung naozaj rozhodne. Nechajme sa však prekvapiť. Pod displejom, respektíve v ňom si má nájsť miesto integrovaný snímač odtlačkov prstov od Qualcommu, aj keď spoločnosť Synaptics, ktorá je dlhodobým dodávateľom pre Samsung, nedávno oznámila nový snímač odtlačkov prstov s optickou technológiou snímania. Je preto otázne, pre koho sa „Kórejčan“ rozhodne. Ďalej sa hovorí aj o technológií Y-Octa, ktorá má dotykovú plochu integrovanú priamo v displeji a nie je oddelenou vrstvou od ochranného skla ako je tomu vo väčšine iných smartfónov. Túto novinky by Galaxy S8 zdedil po nechválne známom modeli Note 7, čím by si používatelia mohli naplno vychutnať HDR videá.

Samsung Galaxy S8

TIP: Samsung Galaxy S8 bude dostupný iba vo verziách so zahnutým displejom

Po zrušení smartfónov línie Note sa špekuluje aj o veľkosti obrazovky nového high-endu. Ten by mohol prísť vo veľkosti 5,1″ pri menšej a 5,5″ pri väčšej verzii, no spoločnosť nedávno naznačovala, že by rada potešila fanúšikov bývalých Galaxy Note smartfónov a je preto možné, že menší z dvojice príde až s 5,7″ obrazovkou, zatiaľ čo jeho väčší brat prinesie obrovský 6,2″ displej. Oba displeje oboch verzií by mali byť po okrajoch zahnuté. Nemusí sa to však páčiť tým, ktorí stále prahnú len po plochom displeji. Tak či onak, do výbavy by malo pribudnúť aj vysoké 4K rozlíšenie, ktoré by bolo najideálnejšie pre používanie virtuálnej reality.

samsung-galaxy-s8-concept-10
zdroj fotografie: PhoneArena

S takýmto rozlíšením by bol Samsung Galaxy S8 smartfónom s najostrejším obrazom vôbec. Je však pravdepodobnejšie, že sa spoločnosť rozhodne pre QuadHD displej, ktorý by mohol byť citlivý na tlak, podobne ako to spravil Apple.

Hardvér

Len to najlepšie na trhu

Samozrejmosťou je aj fakt, že budúca vlajková loď kórejského giganta dostane masívnu porciu výkonu. Najhorúcejším kandidátom je procesor od Qualcommu. Snapdragon 835 v prvých testoch drtil všetku konkurenciu. V minulých rokoch sme mohli vidieť, že výrobca osadil do svojich high-endov dva rôzne procesory v závislosti od trhu, kde sa predávali. Spojené štáty vždy dostali najnovší model od Qualcommu a zvyšok sveta využíval domáci Exynos.

samsung-galaxy-s8-concept-e-1
zdroj fotografie: PhoneArena

TIP: Pripravovaný Samsung Galaxy S8 prinesie fantastickú výbavu! Dostane Harman Kardon reproduktory, no 3,5 mm jack bude chýbať

Ďalej sa dostávame k operačnej RAM pamäti, ktorá by mala znova navýšiť svoju kapacitu. Doterajšie vlajkové lode boli vybavované pamäťou RAM s veľkosťou 4 GB. Budúcoročný top model ale prinesie ešte o 2 GB väčšiu RAM-ku. Spočiatku sa špekulovalo aj o 8 GB kapacite, no tá by bola skôr prežitkom, nakoľko reálne využitie (zatiaľ) v smartfóne určite nenájde. Podstatným faktorom je aj vnútorné úložisko. Veríme, že aj interné úložisko môže rovnako získať väčšou veľkosť pri zachovaní podpory microSD kariet.

Fotoaparát

Dva sú stále viac ako jeden

Budúcoročná vlajková loď od Samsungu bude zrejme nasledovať aj trend duálnych fotoaparátov. V tejto technológii sa môžu objaviť dva rôzne snímače. Jeden bude priamo od Samsungu s rozlíšením 12 MPx, zatiaľ čo druhý dodá Sony s rozlíšením 13 MPx. Ak by výrobca duálny fotoaparát neosadil, jedinými dôvodmi pre toto rozhodnutie bude vyššia výrobná cena alebo náročnejšia výroba, ktorá by sa následne odrazila na ešte vyššej koncovej cene. Je však možné, že sa Samsung bude snažiť konkurovať Applu a použije spomínaný duálny fotoaparát. Podobnou témou je aj predný selfie fotoaparát. Zatiaľ sa nevie, či bude vybavený dvomi alebo len jednou šošovkou, alebo či prinesie so sebou aj rôzne funkčné vylepšenia. Väčšou šancou je optická stabilizácia, ktorá bude pomáhať vytvárať čistejšie a ostrejšie selfie fotky.

Koncepty smartfónu Galaxy S8zdroj fotografie: PhoneArena

TIP: Predný fotoaparát Samsungu Galaxy S8 prinesie aj automatické zaostrovanie

Softvér a funkcie

Pravý čas na inovácie

Je takmer isté, že po spustení beta testovania nového Androidu 7.0 Nougat pre aktuálne vlajkové lode Galaxy S7, bude mať aj budúcoročná novinka najnovší Nougat na palube už pri predstavení. Prekvapením by bol aj skener dúhovky oka, inak nazývaný aj Iris. Ten využíval bývalý Galaxy Note 7, no odvtedy o ňom nebolo počuť. Samsung spraví veľký krok vpred, ak medzi smartfóny, ktoré obsahujú „len“ snímač odtlačkov prstov, prinesie niečo inovatívnejšie. Okrem toho sa šepká aj o novom digitálnom asistentovi.

samsung-galaxy-s8-concept-4
zdroj fotografie: PhoneArena

TIP: Samsung Galaxy S8 bude mať špičkové zabezpečenie! Ponúkne snímač odtlačkov prstov vzadu a skener dúhovky vpredu

Na jeho vývoj si Samsung najal vedcov priamo z Apple, ktorí stoja za asistentom Siri pre iPhony. Vyzerá to tak, že to výrobca myslí naozaj vážne, pretože si na svojho nového asistenta s umelou inteligenciou dal prednedávnom patentovať aj názov. Novinka môže niesť meno Bixby, ktorý dovolí používateľovi ovládať celý smartfón bez použitia rúk . Za účelom spúšťania Bixby asistenta je Samsung odhodlaný použiť aj hardvérové domovské tlačidlo, ktoré nedávne informácie vylučovali. Všetko tak ostáva len v rovine dohadov, preto je možné, že nás nakoniec Samsung prekvapí. Ešte si tak musíme počkať, či pôjde o pozitívne alebo menej potešujúce prekvapenia.

Predstavenie

Prísť má ešte pred MWC 2017

Konečne sa dostávame k tomu najdôležitejšiemu, k dátumu oficiálneho predstavenia. Kolujú správy, že nový Galaxy S8 príde na svet ešte pre veľtrhom MWC 2017, na ktorom väčšina svetových výrobcov predstaví svoje najnovšie a najlepšie kúsky. Kórejský gigant by ich tak mohol predbehnúť, ak by svoj triumf predstavil ešte skôr ako oni. Presný dátum zatiaľ známy nie je. V podstate nie je až tak dôležité, či bude novinka predstavená skôr alebo neskôr. Najdôležitejším aspektom bude funkčnosť smartfónu a to, aby sa už mesiac po odhalení neobjavili žiadne chyby, ako tomu bolo pri Note 7-ke. Snáď sa Samsung poučil. Práve bezpečnosť by mohla byť jedným z dôvodov, prečo predstaviť S8-ku neskôr a dbať na jeho vysokú kvalitu, aby sa neopakovalo tohtoročné fiasko. Kvôli dôslednej kontrole sa môže doba odhalenia predĺžiť zrejme aj do polovice apríla.

galaxy-s8-novy-render

Nový render Samsungu Galaxy S8

Cena

Bude nasledovať predchodcu?

Samsung Galaxy S8 je dlho očakávaným high-endom. Smartfóny S-línie sa stali legendárnymi, pretože vždy prinesú niečo nové, nevídané. Takáto exkluzivita si zaslúži aj svoju cenovku, ktorá sa na Slovensku pohybuje v relácii od 470 € za menšiu verziu Galaxy S7 s plochým displejom. Jeho väčší brat so zahnutými okrajmi obrazovky stojí 542 €.

samsung-galaxy-s8-teaser-mwc-2017

Oficiálny event MWC 2017

Nebolo by žiadnym prekvapením, ak by aj budúca S8-ka niesla podobne vysoké cenovky. Aj napriek cene si isto novinka svojich verných fanúšikov nájde. Celý technologický svet tak pomaly obracia zrak k nadchádzajúcemu roku, ktorý prinesie množstvo skvelých zariadení a Galaxy S8/S8 Edge nebude výnimkou. Sme plní očakávaní, čím nás znova Samsung prekvapí.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom