Tesla má bezpochyby dominantné postavenie na trhu elektromobilov a v tejto oblasti je azda najväčším priekopníkom. Spoločnosť General Motors, ktorá má pod sebou značky ako Chevrolet, Buick, GMC či Cadillac, však plánuje Teslu dobehnúť, pričom investovať bude najmä do vývoja novej technológie batérií, píše Teslarati.

Do elektromobility investujú 20 miliárd dolárov

Americká spoločnosť General Motors nedávno predstavila svoj plán na začatie výroby konkurencieschopnej zostavy plne elektrických vozidiel, do ktorého plánuje investovať až 20 miliárd dolárov.

Šéfka spoločnosti Mary Barra poznamenala, že veľkú časť ich úsilia venujú práve vývoju nových batérií, ktoré by okrem zníženého obsahu kobaltu, a teda nižšej výrobnej cene, mali pri kapacite od 50 do 200 kWh ponúknuť dojazd až do 640 kilometrov, čo je viac než má akýkoľvek model od Tesly, informoval The Verge.

Zobraziť celú galériu (3)
Nový koncept batérie pre elektromobily od General Motors / Zdroj: Steve Fecht / General Motors

Nový dizajn má byť tiež natoľko univerzálny, aby sa zmestil do vozidiel od veľkosti malého Chevroletu Bolt, až po masívne SUV, akým je napríklad pripravovaný elektrický Hummer.

Podľa vedenia firmy je výroba nízkonákladových a efektívnych batérií kľúčová pre úspech ich nadchádzajúcej zostavy elektrických vozidiel, pričom dojazd na úrovni približne 480 kilometrov je nutná hranica, na ktorú sa zákazníci pozerajú ešte skôr, než nákup elektromobilu vôbec zvažujú.

Prečítaj si aj
Šéf známeho koncernu kritizuje elektromobily: Kupujú ich iba „zelení závisláci“a chýba im príťažlivosť

Tesla je Apple na trhu elektromobilov

Dominancia Tesly je porovnateľná s príchodom prvého modelu iPhone v roku 2007, kedy Apple doslova definoval, čo je na trhu smartfónov dôležité. Nejaký čas nato sa však objavili Android zariadenia s funkciami, ktoré iPhone jednoducho nemal. Práve tie môžu v súčasnosti predstavovať nadchádzajúce elektromobily a technológia od koncernu General Motors, ktorý má oproti Tesle v niektorých oblastiach navrch.

„Náklady na výrobu batérie sú dôležitejšie než čokoľvek iné. Veľké automobilky ako General Motors majú výhodu najmä v rozsahu a globálny dosah.“, uviedol analytik Colin McKerracher z agentúry Bloomberg.

Zobraziť celú galériu (3)
Elektrický Chevrolet Bolt / Zdroj: Chevrolet

Nenechaj si ujsť
Česi postavili elektromobil na legendárnej platforme ruského UAZ. Ma veľké batérie ako Tesla

Znakom snahy tiež je, že takmer všetky značky patriace pod General Motors naozaj plánujú v blízkej budúcnosti nové elektromobily priniesť. V apríli môžeme očakávať nový elektrický crossover Cadillac Lyriq, v máji dve verzie spomínaného elektrického Hummera od GMC, za ktorým bude nasledovať špeciálny autonómny model Cruise Origin.

Na trh má prísť aj nový Chevrolet Bolt, za ktorým bude v budúcom roku nasledovať aj jeho crossover verzia. Nám tak nezostáva nič iné než sledovať, ako si General Motors s výraznejším vstupom na trh elektromobilov poradí, a aké modely nám americká automobilka prinesie.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom