V zárodkoch vzniku jedných z najväčších technologických spoločností sveta proti sebe stáli odvekí rivali, ktorí viedli svoje firmy vlastným spôsobom, no navzájom sa uznávali. Jobsova smrť v roku 2011 zarmútila nielen fanúšikov Apple, ale aj zakladateľa konkurenčného Microsoftu, ktorý sa teraz o svojom priateľovi a rivalovi vyjadril v rozhovore pre CNN. Steve Jobs dokázal podľa Gatesa priviesť Apple takmer na pokraj zániku, no v zápätí z neho spravil vďaka svojmu talentu najhodnotnejšiu spoločnosť sveta.

Rovnako ako Bill Gates, aj Steve Jobs mal svoje predstavy o fungovaní jeho firmy, ktorou sa v roku 1976 stal Apple. S konkurenčným Microsoftom chcel tento dnešný gigant kedysi spolupracovať, avšak Jobsa rozhnevalo predstavenie prvej verzie Windowsu. Neskôr Steve odišiel z Apple a v roku 1985 založil ďalšiu firmu. NeXT však nebol tak úspešný ako predpokladal a prvý produkt z roku 1988, počítač NeXT, známy aj ako NeXTcube, nebol príliš vydareným projektom.

Bill Gates si zaspomínal na talent Steva Jobsa

Bez svojho bývalého šéfa však Apple upadal, a tak sa vtedajší CEO Gil Amelio rozhodol, že NeXT odkúpi. Vďaka tomuto kroku sa do svojej bývalej firmy vrátil aj Steve, aby ju opäť postavil na nohy, čo sa mu nakoniec aj podarilo. Veľká éra Apple sa začala rozbiehať po nástupe Jobsa na pozíciu riaditeľa spoločnosti, ktorú prevzal v roku 1997. Následne sme sa dočkali stále nových a inovatívnejších produktov, medzi ktorými bol o 10 rokov neskôr aj prvý iPhone.

Nenechaj si ujsť
Toto je príbeh, ktorým Steve Jobs navždy zmenil Apple a poslal ho na cestu prvej biliónovej spoločnosti

„Kúzlenie“ a talent Steva Jobsa dokázali viesť Apple ako po horskej dráhe, na ktorej bol raz dole a inokedy sa ocitol na vrchole, čo priznal v rozhovore aj samotný Bill Gates. Druhý najmajetnejší človek sveta obdivoval schopnosti svojho rivala. Podľa neho bol, v porovnaní s Jobsom, iba „malý kúzelník, pretože on dokázal chrliť kúzla a nadchnúť ľudí“, vyjadril sa Gates. On sám tiež v rozhovore pre podcast GPS od Fareeda Zakaria zo CNN potvrdil, že ešte nestretol nikoho, kto by sa Stevovi vyrovnal z hľadiska talentu.

Aj tieto slová jedného z najbohatších ľudí sveta teda svedčia o schopnostiach Steva Jobsa, ktorý viedol Apple až do roku 2011, kedy, nanešťastie, podľahol rakovine pankreasu, informoval Bloomberg. Práve od tohto momentu mnohí nadšenci a fanúšikovia Apple produktov hovoria o úpadku spoločnosti, ktorú odvtedy vedie CEO Tim Cook. Firma sa však potrebovala posunúť vpred, a hoci má od tej doby na konte niekoľko nie príliš veľkých úspechov, snaží sa niesť odkaz Jobsa aj naďalej. Jeho úlohu však pri fungovaní Apple už nikto nedokáže nahradiť.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom