Slovensko sa rozhodlo poskytnúť pacientom a lekárom pomoc v podobe pulzných oxymetrov. Distribuovaných bude niekoľko tisíc kusov týchto zariadení, ktoré sa dostanú do najrizikovejších regiónov v krajine. Samotné oxymetre darovali štátu internetové obchody a distribútori zdravotníckych pomôcok. Informovala o tom prezidentka SR Zuzana Čaputová počas dnešnej tlačovej konferencie.

V čase šíriaceho sa koronavírusu prichádza počas 2. vlny, ktorá pretrváva na Slovensku už niekoľko mesiacov, pomoc od predajcov elektroniky a dodávateľov zdravotníckych pomôcok. Štát oslovil niekoľko vybraných spoločností, ktoré poskytli niekoľko tisíc oxymetrov pre ambulancie.

Zobraziť celú galériu (1)
Ilustračný obrázok: Freepik

Medzi zapojené spoločnosti patrí e-shop Alza.sk, Planeo Elektro, NAY a z dodávateľov zdravotníckych pomôcok a potrieb ide o firmy MLongauer a Unizdrav. Zástupcovia všetkých spoločností sa dnes zišli na rokovaní a tlačovej konferencii s prezidentkou SR.

Lekári zapožičajú pacientom oxymetre od e-shopov a dodávateľov zdravotníckych pomôcok

Všeobecní lekári dostanú v každej ambulancii niekoľko kusov oxymetrov, ktoré budú môcť byť zapožičané pozitívne testovaným pacientom pre monitorovanie ich zdravotného stavu počas nákazy ochorením COVID-19.

Všetky darované oxymetre sú certifikované a vysokokvalitné zariadenia, pomocou ktorých si vedia pacienti merať hladinu kyslíka v krvi. Od výsledkov potom môže všeobecný lekár nariadiť individuálnu domácu liečbu a aj samotný pacient taktiež získa lepší prehľad o tom, či je jeho zdravotný stav natoľko vážny, aby bol liečený v nemocnici.

Je to malé zariadenie, ktoré ale môže zachrániť život, pretože je veľmi jednoducho použiteľné a pacient sám môže zistiť, akú má saturáciu kyslíka v krvi, čo môže byť preňho jednoznačná a jasná správa, či je potrebné zavolať si sanitku a byť hospitalizovaný. Môže teda predstavovať hranicu medzi životom a smrťou,“ vyjadrila sa počas dnešnej tlačovej konferencie prezidentka SR Zuzana Čaputová.

Výsledok merania týmto zariadením je známych už po krátkej chvíli. Vďaka zapožičaniu oxymetrov sa tak môže zefektívniť nielen liečba pozitívnych pacientov, ale tiež zmenšiť záťaž na ambulancie a nemocnice, kde často prichádzajú aj pacienti s menej vážnymi príznakmi ochorenia COVID-19.

Lekári sa pritom už pred niekoľkými týždňami na stretnutí s prezidentkou SR vyjadrili, že počet oxymetrov v slovenských ambulanciách je nedostatočný.

NEPREHLIADNI
Slovensko plánuje rozdať seniorom tablety. Z plánu obnovy bude financovať aj hackathony

Ambulancie dostanú tisícky kusov. Rozhodujúci bude rizikový faktor

Celkovo bolo štátu darovaných 3100 kusov oxymetrov od vyššie spomenutých spoločností. NAY Elektrodom na Facebooku spresnil, že daroval 600 pulzných oxymetrov. Nie je však známy presný počet, koľko kusov pochádza od ďalších firiem. Dovedna budú oxymetre na Slovensku dodané do 600 ambulancií, primárne v najrizikovejších regiónoch a oblastiach so slabším sociálnym zabezpečením.

Podľa vyjadrenia Zuzany Čaputovej počas dnešnej tlačovej konferencie budú oxymetre distribuované do Košického, Trenčianskeho, Prešovského a Žilinského kraja, kde ich dostanú všeobecní lekári a tí ich budú môcť následne zapožičať pacientom s tým, že budú následne vrátené do ambulancie.

Distribúciu zariadení budú mať na starosť samosprávne kraje, ktoré rozdelia dostupný počet darovaných oxymetrov aj v závislosti od počtu hlásených pozitívnych pacientov pre jednotlivé ambulancie.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú