Spoločnosť z Redmontu už pomaly zanevrela na svoje staré systémy Windows 7 a XP, no napriek tomu ich stále používajú ľudia a firmy po celom svete. Odstavenie podpory však ohrozuje bezpečnosť, čo sa teraz potvrdzuje pri novej hrozbe, ktorá môže ohroziť milióny počítačov. Microsoft vydal bezpečnostné záplaty, ktoré by si mali používatelia systémov Windows 7 a XP urýchlene nainštalovať, aby predišli vážnej hrozbe.

Približne pred dvoma rokmi svetom otriasol nebezpečný ransomware WannaCry, ktorý ohrozil obrovské množstvo počítačov po celom svete. Teraz sa však objavila zraniteľnosť, ktorá má podobné rozmery ako chyba spred 2 rokov a týka sa počítačov so starším Windowsom 7 a XP.

Microsoft nenechal staré systémy Windows v problémoch

Tieto legendárne operačné systémy sa už vybrali na dôchodok, no Microsoft na nich v zlých chvíľach nezabúda. Spoločnosť upozornila na chybu „wormable“, ktorá sa môže do systémov dostať aj bez interakcie s používateľom, informoval TechRadar. Postihnuté počítače pritom môžu vírus šíriť ďalej na ohrozené zariadenia. Zatiaľ však spoločnosť nezistila žiadne prípady ohrozenia, no netreba čakať, pokým útočníci napíšu škodlivý kód, ktorý by mohol rozpútať ďalšie „peklo“.

Nenechaj si ujsť
Windows XP definitívne končí. Teraz je to už naozaj nadobro

Microsoft preto radšej vydal záplatu, v ktorej opravil nedostatky vo Windowse XP, Windowse 7 a serverových verziách Windows Server 2003, Windows Server 2008 R2, Windows Server 2008. Používatelia, ktorí fungujú s novším Windowsom 8 a 10, nie sú v ohrození, informuje The Verge.

Bezpečnostnú záplatu si pre vybrané systémy môžeme stiahnuť  z katalógu Microsoftu. Spoločnosť tak porušila svoju tradíciu, pri ktorej mala úplne odstaviť nepodporované systémy, no teraz sa rozhodla opäť zasiahnuť a zabrániť možným problémom, ktoré by „wormable“ narobil.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom