Bezpečnosť moderných zariadení je často omnoho slabšia ako si všetci myslíme. Dôkazom toho bol aj útok hackerov, ktorí na infikovanie počítačov využili ransomvér WannaCry. Aj keď od tohto útoku uplynulo už zopár týždňov, tak odborníci stále skúmajú bližšie detaily.
Hackeri sa v posledných mesiacoch čoraz častejšie odhodlávajú rozosielať a napádať mnohé zraniteľné zariadenia. Ransomvér WannaCry narobil najväčšie škody v zdravotníckom systéme Spojeného kráľovstva, ktorý sa aj v týchto dňoch stále spolieha na počítače so starým systémom Windows XP. Microsoft síce krátko po útoku vydal bezpečnostnú záplatu aj pre XP-čko, no škodlivý kód sa ešte chvíľu šíril ďalej. Celkovo bolo napadnutých niekoľko desiatok tisíc počítačov. Útoku však najlepšie odolávali práve tie s Windowsom XP.
zdroj fotografie: Microsoft
Bezpečnostní experti skúmali schopnosti a účinky tohto škodlivého kódu na mnohých počítačoch s rôznymi verziami operačných systémov. Nevynechali ani verziu XP Service Pack 2, XP Service Pack 3, 64-bitový Windows 7 Service Pack 1 a Windows Server 2008 Service Pack 1. Počas testovania zistili, že ransomvér WannaCry sa bez problémov nainštaloval na staršiu 7-čku a staručké XP-čko bolo voči útoku omnoho odolnejšie. Verziu XP Service Pack 2 škodlivý kód dokonca vôbec nezasiahol. Pri pokuse ransomvéru o napadnutie toho systému sa zrútil a na rad prišla nechválne známa „obrazovka smrti“, pričom nasledovalo reštartovanie systému.
Nenechaj si ujsť
22-ročný chalan zastavil obrovský hackerský útok po celom svete len vďaka kúpe domény za 10 €
Množstvo spoločností táto situácia rozhodne poznačila, avšak lepšou správou je, že ich počítače neboli infikované škodlivým kódom. To však neznamená, že je XP-čko voči takémuto útoku imúnne. Útočníci sa často zameriavajú práve na takýto systém, ktorý obsahuje hneď niekoľko bezpečnostných trhlín. Aj napriek obrovskému rozsahu útoku ransomvérom WannaCry sa útočníkom od začiatku podarilo získať iba necelých 100 000 €. Ich identita stále ostáva neznáma, no úrady a odborníci sa naďalej snažia proti podobným útokom bojovať.
Teraz čítajú

Spotify posiela na trh svoj prvý hardvérový produkt. Zatiaľ ho dostanú ľudia zadarmo

PRIPOMIENKA Toto je nebezpečná nabíjačka, ktorá ťa môže zabiť. Predávala sa aj na Slovensku

AKTUALIZOVANÉ Vyzbieraná suma láme brutálne čiastky. Dvaja Slováci vedú český startup, ktorý ohromil svet slúchadlami, ktoré prenášajú zvuk cez kosti

RECENZIA RECENZIA: Lenovo má najkrajší notebook na trhu. Je ale dostatočné, čo skrýva pod nablýskanou kapotou?

ZAUJÍMAVÉ Unikátny „fotónový“ procesor výkonom tromfne aj najlepší čip Nvidie. Je stavaný špeciálne pre umelú inteligenciu
Články, ktoré hýbu svetom

Seriálový hit služby je takmer nepozerateľný. Amazon Prime Video dopláca na katastrofálne preklady a technické chyby

Čína predstavila aplikáciu pre udavačov. Vláda odhalí obyvateľov, ktorí hanobia tamojší režim

Lidl ponúka plat aj 2 600 eur, napriek pandémii otvoril desiatky pozícií. Nových ľudí láka na špeciálne benefity

Nam Nguyen v Martine založil úspešné vietnamské bistro. Začínal s 42-tisíc eurami z banky a nevyhol sa ani rasizmu
