V Českej republike sa s najväčšou pravdepodobnosťou schyľuje k ďalšiemu škandálu, ktorá sa týka IT sektora. V nedávnom článku sme ťa informovali o príliš predraženom systéme elektronických diaľničných známok, ktorý bol nakoniec pozastavený. Tentokrát sa kauza týka českého startupu, ktorý podľa doterajších informácií porušil zákon o ochrane osobných údajov, informuje a o téme ako prvý píše Czechcrunch.

Český startup Reas (oficiálne Nexter Company) sa s novou službou Atlas cen pustil do realitného trhu. Na tom by samozrejme nebolo nič zlé, pokým by svojou činnosťou na seba neupútal pozornosť zo strany štátnych inštitúcií. Spoločnosť pôsobiaca pod záštitou investičnej skupiny Miton (Bonami, Rohlik.cz, Glami, Slevomat, Heureka, Dame jidlo) totiž čelí obvineniam z porušenia viacerých zákonov, medzi ktorými je aj GDPR.

Zdarma, no s porušením zákonov

Startup Reas sa rozhodol sprístupniť komukoľvek reálne predajné ceny nehnuteľností v celej Českej republike úplne bez poplatku, čakania a bez nutnosti zadávania osobných údajov. Túto službu však poskytuje aj Katastrálny úrad, no ten ich naopak poskytuje za poplatok a len v prípade, ak sa osoba preukáže občianskym preukazom alebo svoje osobné údaje zadá elektronicky.

V rámci platformy Atlas cen sú však okrem bežných informácií dostupné aj mená pôvodných a nových majiteľov či v niektorých prípadoch aj fotografie z inzercie. Práve za zverejnenie týchto údajov si Reas vyslúžil kritiku, no následne ich aj stiahol.

„Našou snahou určite nie je liezť ľuďom do súkromia, ale dať im väčší prehľad o skutočných cenách nehnuteľností. Preto sme z Atlasu cen odstránili fotografie daných nehnuteľností, ktoré sú pre tento účel nevyhnutné, a taktiež aj odkaz na vlastníkov zapísaných v katastri,“ reagoval pre Czechcrunch CEO Reasu, Michal Makoš.

K celému prípadu sa vyjadril aj Český úrad zememeračský a katastrálny (ČÚZK), ktorý si taktiež myslí, že Reas dáta o cenách nehnuteľností nepublikoval v súlade so zákonom. Spoločnosť bola dokonca vyzvaná, aby ukončila zverejňovanie cenových údajov v aplikácii Atlas cen. Pokiaľ sa tak nestane, malo by byť zahájené správne konanie o porušení poriadku na úseku katastra.

Úradníci majú na to iný názor

Podľa úradu zákon nedovoľuje ďalšie šírenie údajov o reálnych predajných cenách nehnuteľností. Bez porušenia katastrálnych predpisov je tieto údaje možné šíriť jedine vtedy, ak sú použité na ďalšie spracovanie. Ako príklad sa uvádza prepočet na cenu za meter štvorcový. Mokoš sa následne vyjadril, že ich právnici majú na porušovanie pravidiel iný názor, no sú otvorení debate o tom, čo je a čo nie je správne, nakoľko Atlas cen chcú zachovať a zároveň im záleží na dobrých vzťahoch s úradom (ČÚZK).

Najväčší problém tkvie v tom, že spomínané dáta sú síce verejné, no nie sú otvorené. Vládny splnomocnenec pre informačné technológie a digitalizáciu, Vladimír Dzurilla, sa pre Czechcrunch vyjadril, že dáta poskytnuté ČÚZK pomocou diaľkového prístupu nie sú otvorenými dátami, ale dátami poskytnutými na základe zmluvy. Pre narábanie s nimi je preto potrebné postupovať v súlade so zmluvnými podmienkami a zákonmi ČR.

Konkurencia funguje inak

Pokiaľ by išlo o otvorené dáta, podľa zákona o slobodnom prístupe k informáciám nemôže byť spôsob ani účel ich následného použitia nijakým spôsobom obmedzení. Reas sa však pri argumentácii odvolával na konkurenčnú spoločnosť CenováMapa.org, ktorá podľa ich slov robí to isté, no za poplatok.

„Môžem zodpovedne povedať, že CenováMapa.org neponúka podobnú službu ako Atlas cen. Jediná súvislosť, nie však podobnosť môže byť v tom, že sa obe služby venujú realitnému trhu, pracujú s mapou a majú k dispozícii nejaké dáta o cenách nehnuteľností. Tu však všetky súvislosti končia,“ uviedol pre Czechcrunch Milan Roček, konateľ spoločnosti pre Cenové mapy ČR, ktorá stojí aj za vývojom CenováMapa.org.

Podobne funguje aj ďalšia spoločnosť OctopusPro. Tiež sa pohybuje v realitnej oblasti, no funguje odlišne ako spomínaný Atlas cen. Dáta o nehnuteľnostiach spracovávajú, analyzujú a poskytujú k nim nejakú pridanú hodnotu. Dištancujú sa od toho, že by dáta šírili len tak ďalej. Rozdiel je aj v tom, že u nich sa klient registruje a tak vedia, kto s cenovou mapou pracuje. Takýmto spôsobom chránia dáta, aby nedochádzalo k únikom a nekalým úmyslom.

Budú padať trestné oznámenia?

Je zrejmé, že cieľ všetkých spomenutých spoločností je rovnaký. Líši sa však v tom, akým spôsobom a za akých podmienok poskytujú dáta o nehnuteľnostiach. Je jasné, že spoločnosti Reas nešlo o to niekoho poškodiť, prípadne vedome porušovať zákony. Snažia sa poskytovať informácie rýchlo, bez poplatkov a bez poskytovania údajov.

Zdá sa však, že takýto spôsob nie je vhodný a zároveň je v rozpore so zákonmi a pravidlami. Na druhej strane sa naskytá otázka, či za tým celým nie je len konkurenčný boj.

Konkurenčné spoločnosti sa totiž domnievajú, že Reas pravdepodobne vykupuje nehnuteľnosti za nižšie ceny. Ako sa Reas s týmto problémom popasuje, ukáže len čas. Je však isté, že táto kauza sa ešte bude riešiť a možno padnú aj prvé trestné oznámenia.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP