Kozmická spoločnosť SpaceX má za sebou opäť ďalší kľúčový míľnik. Po prvý raz sa podarilo naštartovať všetky motory druhého stupňa Starship naraz, pričom úkony potrebné vykonať pred orbitálnym letom ubúdajú, píše Futurism.

Tepelný štít to začína zvládať

Počas dnešného testu dokázala Starship (Ship 20) naštartovať všetkých šesť raketových motorov Raptor, z ktorých tri sú optimalizované na prevádzku vo vákuu. Vďaka tomu je ich efektivita zvýšená mimo zemskej atmosféry, v nej však môžu naštartovať len vďaka vysokému tlaku v spaľovacej komore, ktorým sa tieto raketové motory vyvinuté Muskovou spoločnosťou vyznačujú.

Elon Musk/SpaceX

Elon Musk po teste na Twitteri potvrdil, že prebehol úspešne a naštartovalo naozaj všetkých šesť motorov. Počas predošlých testov mali prototypy problémy s tepelným štítom, ktorého dlaždice sa pomerne často vplyvom otrasov a zmien teplôt uvoľňovali.

Ako sa však zdá podľa fotografie, ktorú spoločnosť zverejnila, ani tento test nebol výnimkou. K ničomu vážnemu však nedošlo a prototyp stratil len zopár dlaždíc a to aj napriek pomerne silným otrasom, ktoré takýto štart motorov spôsobuje.

Šesť motorov nestačí

Test šiestich motorov druhého stupňa je však nič v porovnaní s tým, čo ešte len príde. Prvý stupeň totiž skôr či neskôr naštartuje všetkých 29 raketových motorov a ak ani jeden z nich nezlyhá, ešte len vtedy pôjde o naozajstný úspech.

Takýto test je navyše dôležitý pred prvým orbitálnym testom, ktorý SpaceX chystá. Podľa Muska na neho môže byť Starship pripravená už tento mesiac, spoločnosť však pravdepodobne v roku 2021 ešte  nedostane obnovenú licenciu a povolenie k letu od Federálneho leteckého úradu.

NASASpaceflight/Youtube

Ani 29 motorov pritom nie je konečné číslo a finálna verzia prvého stupňa s názvom Super Heavy dostane až neuveriteľných 33 motorov Raptor. To je porovnateľné so sovietskou raketou N1, ktorá mala dostať na Mesiac sovietskych astronautov a jej prvý stupeň využíval 30 motorov NK-15.

Najsilnejšia na svete

Starship sa v prípade úspechu stane najsilnejšou raketou a nízkou cenou prekoná dokonca aj Falcon 9, ktorý je vďaka opakovanému používaniu prvého stupňa priekopníkom na trhu.

Jeho cenami zráža SpaceX mnohých konkurentov do kolien a využíva ho aj na stavbu vlastnej satelitnej konštelácie Starlink, vďaka ktorej poskytne globálne internetové pokrytie. Výnosy tohto projektu chce následne použiť na kolonizáciu Marsu, ktorá je ultimátnym cieľom spoločnosti.

SpaceX

Dôležitosť a výhody Starship si začínajú uvedomovať aj vedci a začali preto chystať aj primerane ambiciózne plány. Kým niektorí chcú oveľa väčšie teleskopy, iní chcú prevrátiť lunárnu verziu Starship na bok a vytvoriť z nej na Mesiaci obrovskú budovu pre budúcich astronautov.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú