Po viacerých zdržaniach a komplikáciách spoločnosť otestovala najnovšiu iteráciu prototypu tejto lode, ktorá úspešne zvládla dôležitý statický test. Starship včera absolvoval statické testovanie s motorom Raptor a je pripravený na ďalšiu skúšku. Počas nej má vyletieť do výšky 150 m, informoval Elon Musk na Twitteri.

SpaceX pokračuje vo vývoji vesmírnej lode Starship, ktorá má dostať ľudí opäť na Mesiac a poprvýkrát aj na Mars. Napriek tomu, že najnovší prototyp lode nesie označenie SN5, ide už o šiestu testovaciu verziu. Spoločnosť doteraz otestovala prvé štyri prototypy SN1 až SN4, ktoré boli počas testovaní zničené, ale aj prototyp SN7. Ten koncom júna nezvládol tlakový test.

Musk však aj túto skúšku označil za úspešnú, SpaceX pri verzii SN7 využil nový typ ocele. Bližšie detaily o tomto testovaní sme zhrnuli v samostatnom článku. Spoločnosť včera po predošlom zdržaní otestovala aj najnovší prototyp SN5, ktorý sa zdá byť spomedzi všetkých doterajších verzií najlepší. Prešiel aj prvou statickou skúškou.

Aktualizácia 4.8.2020

Prototyp SN5 vesmírnej lode Starship bol pripravený na ďalší dôležitý test, pri ktorom mal vyletieť do výšky 150 m nad zemou. Miesto pôvodného termínu, ktorý mal byť v nedeľu, sa test preložil na pondelok 3. augusta.

SpaceX však krátko pred zážehom skúšku odložil. Pokus o prvý „hop“ test prototypu bol zrušený len pár sekúnd pred štartom, informuje CNET.

Starship bol pripravený, natankovaný, avšak podľa Elona Muska došlo k problému štartovacieho ventilu turbočerpadla v motore Raptor, čo vyústilo do automatického zastavenia štartu. Spoločnosť vyšetrí vzniknutý problém a ďalší pokus o „hop“ test s prototypom SN5 by sme mohli vidieť už zajtra, pokiaľ sa neobjavia ďalšie problémy.

Nový prototyp vesmírnej lode zvládol kľúčový test. Pripravuje sa na prvé vzlietnutie

Starship SN5 bol ale počas tohto testu podľa portálu ArsTechnica vybavený len jediným motorom Raptor, ktorý dokáže vyvinúť ťah až 2 MN. Testovanie v južnom Texase zachytil na videu YouTube kanál NASASpaceFlight. Na záberoch vidieť prípravy na štart motora a následný krátky statický test, ktorý overil schopnosti najnovšieho prototypu lode.

O výsledku skúšky informoval aj Musk na Twitteri, kde prezradil, že už čoskoro by sme sa mali dočkať aj prvého „hop“ testu, počas ktorého Starship SN5 vyletí do výšky 150 m.

Nenechaj si ujsť
NASA objasnila príčinu, prečo stratila spojenie s misiou na Mars a aké problémy postihli kozmickú loď

Podobný testovací let sa uskutočnil ešte v lete minulého roka s menšou verziou lode Starhopper, ktorá úspešne vzlietla do rovnakej výšky a pristála na zemi. Takýto test teraz čaká aj samotný prototyp lode Starship, ktorý však nepoletí v plnej veľkosti. Vrchnú časť totiž nahradila kocka simulujúca zaťaženie zvyšnej časti konštrukcie. SpaceX mal test uskutočniť ešte počas minulého týždňa, no nestalo sa tak.

Podľa povolenia Federálnej leteckej správy v USA by sa mala táto skúška uskutočniť najskôr počas najbližšej nedele, teda 2. augusta o 15:00. Pokiaľ by bol test odložený, SpaceX môže využiť na let Starshipu ďalší termín 3. augusta, no vtedy by sa test uskutočnil o 3:00 ráno.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom