Satelitná konštelácia Starlink, ktorú prevádzkuje a stále rozširuje SpaceX, bude podľa odborníkov čoskoro zodpovedná za 90 % všetkých blízkych stretnutí satelitov na obežnej dráhe. Týždenne hrozí až 1600 zrážok a je potrebný nový a transparentný systém, informuje Live Science.

Katastrofa na obežnej dráhe

Muskova kozmická spoločnosť SpaceX má na nízkej obežnej dráhe Zemi (550 km) približne 1 700 satelitov Starlink, ktoré poskytujú vysokorýchlostné internetové pripojenie. Tie sú však podľa astronómov zodpovedné až za 1600 potenciálnych zrážok každý týždeň.

Prípadom sa bližšie zaoberá Hugh Lewis, vedúci Aeronautickej výskumnej skupiny zo Southamptonskej univerzity v Spojenom Kráľovstve. Lewis je európsky expert na vesmírny odpad a pravidelne vypočítava predpokladanú situáciu na obežnej dráhe databázy Socrates.

SpaceX

„Pozrel som sa na dáta siahajúce až do mája roku 2019, kedy boli na obežnú dráhu dopravené prvé satelity Starlink, aby sme pochopili túto záťaž,“ vyjadril sa pre SPACE Lewis. „Strety satelitov zachytené systémom Socrates sa odvtedy zdvojnásobili a Starlink je teraz zodpovedný za polovicu z nich.“

Je to férová štatistika?

Väčšina týchto stretov je však medzi samotnými satelitmi Starlink vzájomne. Ak ich odpočítam, tvorí Starlink „len“ 500 rizikových stretov týždenne, čo je stále problematické číslo predstavujúce reálne riziko.

Táto štatistika však nie je úplne férová, obzvlášť v prípade vzájomných stretov. Satelity totiž vyniesli rakety Falcon 9 do vesmíru a následne pomocou vlastného iónového pohonu upravili obežnú dráhu tak, aby sa tesne míňali a prekrývali svoje dráhy.

SpaceX / Flickr

Majú vlastný pohonný systém a SpaceX ich pohyb monitoruje. Nejde preto o akési náhodné strety, v ktorých hrozí zrazenie sa týchto satelitov. Preletujú blízko k sebe, je to však úmyselné.

Čo ak zlyhá pohon?

Reálne riziko môže nastať až v prípade, že pohon jedného zo satelitov zlyhá a kvôli degradácii obežnej dráhy, ktorá je spôsobená vysokými vrstvami zemskej atmosféry, začne neriadene klesať.

V takejto situácii môže dôjsť ku kolíznej trajektórii – ešte vždy má však k dispozícii pohon satelit, ktorý je v ohrození a SpaceX ho tak môže dočasne odkloniť na bezpečnú dráhu.

SpaceX

To samozrejme neznamená, že žiadne riziko neexistuje. Len nedávno sa zrazil dôležitý čínsky satelit s kusom starej sovietskej rakety a túto kolíziu nikto nepredpovedal. Ak podobný objekt zničí satelit Starlink, môže sa rozprsknúť viacerými trajektóriami a spôsobiť reťazovú reakciu.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú