SpaceX sa naplno pripravuje na debut svojho satelitného internetu Starlink v Európe. Podľa najnovších informácií začala Muskova firma ponúkať pracovné miesta a podala tiež žiadosti týkajúce sa tejto služby na regulačné úrady, informuje Teslarati.

Spustené predobjednávky, Nemci dostanú od vlády dotácie

Starlink spustil možnosť predobjednania beta-verzie svojej služby len nedávno aj na Slovensku a plánované pokrytie predbežne stanovili na rok 2022. Kým Slováci si za hardvér zrejme zaplatia plnú sumu vo výške ~411 €, nemecký minister pre transport Andreas Scheuer odhalil svoje plány na vyčlenenie sumy až 120 miliónov € pre domácnosti bez prístupu k stabilnému a rýchlemu internetu.

SpaceX / Redakcia

Pri 500 € na domácnosť ich tak dokážu pokryť až 200 000, pričom Scheuer je presvedčený, že financie budú k dispozícii už v septembri. Starlink, ktorého rýchlosť sa má vo finálnej verzii vyšplhať na 200 Mb/s, už má spustenú dávnejšie aj vlastnú aplikáciu pre iOS a Android, ktorá však zatiaľ nie je na Slovensku dostupná. SpaceX navyše začal ponúkať pracovné miesta, pretože potrebujú poskytnúť európskym záujemcom zákaznícku podporu.

Starlink testujú v Berlíne, skúšobnej verzie sa zrejme dočkáme o niečo skôr

Kým vo Francúzsku sa SpaceX chystá vybudovať niekoľko pozemných staníc pre komunikáciu so svojimi satelitmi, ktoré by mohli pokryť väčšinu Európy, v Nemecku testujú Starlink pri rozostavanej továrni Tesla v Berlíne. Muskove spoločnosti Tesla a SpaceX medzi sebou spolupracujú pomerne často. Kým SpaceX využíva automobilové batérie na svojich testovacích prototypoch rakety Starship, Tesla sa chystá využiť technológie vesmírnej firmy pri konštrukcii najnovšej Tesly Roadster, ktorá má pomocou raketových dýz vzlietnuť.

SpaceX po poslednom štarte Falcon 9, ktorá vyniesla na obežnú dráhu ďalších 60 satelitov Starlink, oznámil, že poskytnú takmer globálne pokrytie už koncom tohto roka. Ak sa chystajú masovo pokryť krajiny ako Francúzsko, Nemecko či Grécko, je viac než pravdepodobné, že aj na Slovensku sa dočkáme aspoň obmedzeného pokrytia už tento rok. Mesačný poplatok sa má pohybovať na úrovni ~82 € až kým spoločnosť nespustí komerčnú verziu, pri ktorej cena má byť oveľa prijateľnejšia.

Starlink 17, nezastaviteľná letová kadencia

Ďalší let satelitov Starlink je už za rohom a pri udržaní intenzívnej letovej kadencie dosiahne SpaceX viac než 2000 satelitov na obežnej dráhe ešte tento rok. Počas predošlej misie však stratili prvý stupeň, ktorému sa nepodarilo pristáť. Raketa utrpela zatiaľ neznáme poškodenie zrejme počas opätovného vstupu do atmosféry, kedy podľa špekulácií čiastočne alebo úplne zlyhal jeden z troch motorov, pomocou ktorých prvý stupeň brzdí a chystá sa na pristátie.

Cieľom konštelácie Starlink je z dlhodobého hľadiska najmä financovanie budúcej kolonizácie Marsu, ktorú Elon Musk so svojou spoločnosťou SpaceX plánuje. Pre Zem to však znamená sprístupnenie internetového pripojenie pre všetky, aj tie najodľahlejšie oblasti, kde žiadne iné pripojenie nie je možné. Rovnakú konšteláciu chce SpaceX v budúcnosti poskytnúť aj Marsu, aby mali marťanskí kolonisti prístup k vlastnému internetu.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom