Americká spoločnosť Yahoo v utorok oznámila svoj odchod z Číny. Odôvodnila to „čoraz náročnejším podnikateľským a právnym prostredím“ v druhej najväčšej svetovej ekonomike. Yahoo je tak ďalšou z technologických firiem, ktoré oznámili odchod z Číny, keďže zásahy vlády v Pekingu proti tomuto odvetviu naberajú tempo.

Čínske úrady zaviedli prísnu cenzúru internetu a vyžadujú od technologických spoločností, aby cenzurovali obsah a kľúčové slová, ktoré sa považujú za politicky citlivé alebo nevhodné.

„Vzhľadom na čoraz náročnejšie podnikateľské a právne prostredie v Číne balík služieb Yahoo už nebude dostupný z pevninskej Číny od 1. novembra,“ uviedla spoločnosť vo vyhlásení. „Yahoo sa naďalej zaväzuje dodržiavať práva našich užívateľov a bezplatný a otvorený internet. Ďakujeme našim užívateľom za ich podporu.“

Odchod Yahoo sa zhoduje so zavedením čínskeho zákona o ochrane osobných údajov, ktorý obmedzuje, aké informácie môžu firmy zhromažďovať, a stanovuje normy pre ich uchovávanie. Okrem toho čínske zákony tiež stanovujú, že firmy pôsobiace v krajine musia odovzdať údaje, ak o to úrady požiadajú. To západným firmám sťažuje pôsobenie v Číne, pretože môžu čeliť tlaku aj doma, ak vyhovejú čínskym požiadavkám.

Yahoo kritizovali zákonodarcovia v USA v roku 2007 po tom, ako odovzdal údaje o dvoch čínskych disidentoch Pekingu, čo nakoniec viedlo k ich uväzneniu.

Spoločnosť Yahoo už predtým obmedzila svoje operácie v Číne a v roku 2015 zatvorila svoju pobočku v Pekingu. Jej odchod z krajiny je do značnej miery symbolický, keďže minimálne niektoré služby Yahoo vrátane jej webového portálu už boli zablokované.

Čína zablokovala väčšinu medzinárodných sociálnych sietí a vyhľadávačov, ako sú Facebook a Google. Používatelia v Číne, ktorí chcú získať prístup k týmto službám, obchádzajú blokovanie pomocou virtuálnej súkromnej siete (VPN). Yahoo predtým prevádzkoval aj hudobnú a e-mailovú službu v Číne, ale obe boli zastavené už na začiatku roka 2010.

Yahoo je druhou veľkou americkou technologickou spoločnosťou, ktorá v uplynulých týždňoch obmedzila svoje operácie v Číne. Minulý mesiac platforma Microsoftu LinkedIn zatvorila svoju čínsku stránku.

Yahoo získala v roku 2017 spoločnosť Verizon Communications a zlúčila ju s AOL, no neskôr túto entitu predala súkromnej investičnej spoločnosti Apollo Global Management. Apollo v septembri oznámilo, že akvizícia Yahoo bola dokončená.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú