Armáda Spojených štátov v nedeľu oznámila, že pátra po zvyškoch predpokladaného čínskeho špionážneho balóna, ktorý deň predtým zostrelila. Jeho prelet ponad USA a následné zostrelenie ešte viac zhoršili vzťahy oboch krajín. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

Námorné sily USA sa snažia nájsť balón a jeho náklad a pobrežná stráž sa stará o bezpečnosť operácie, uviedol veliteľ Severoamerického veliteľstva protivzdušnej obrany (NORAD) generál Glen VanHerck.

Úspešná operácia by mohla Spojeným štátom poskytnúť informácie o špionážnych schopnostiach Číny. Americkí predstavitelia však hovorili len o malom vplyve tohto balóna na národnú bezpečnosť, hoci sa pohyboval aj nad oblasťami, kde sa nachádzajú citlivé vojenské objekty.

Veľký balón zostrelila americká stíhačka v sobotu pri pobreží Južnej Karolíny, podľa VanHercka nad teritoriálnymi vodami USA. Spojené štáty pristúpili k tomuto kroku týždeň po tom, ako balón vstúpil do ich vzdušného priestoru pri Aljaške.

Čína, podľa ktorej išlo o civilné výskumné zariadenie používané najmä na meteorologické účely, proti takejto reakcii protestovala a označila ju za „prehnanú“. Podľa analytikov však Peking prípadné protiopatrenie dôkladne zváži, aby zabránil zhoršovaniu vzťahov.

Republikánski kongresmani v nedeľu kritizovali prezidenta Joea Bidena za to, že čakal so zostrelením balóna niekoľko dní. Obvinili ho, že voči Číne preukázal slabosť a že sa pôvodne snažil udržať narušenie vzdušného priestoru USA v tajnosti.

Demokrati uviedli, že Bidenovo rozhodnutie počkať, kým balón preletí nad more, ochránilo civilistov pred troskami spadnutými na zem. Tvrdili tiež, že takto získali viac spravodajských informácií.

Americké ministerstvo obrany bude o balóne a čínskej špionáži informovať senátorov 15. februára.

Čína obvinila USA

Čína obvinila v pondelok Spojené štáty z neprimeraného použitia sily v súvislosti so sobotňajším zostrelením čínskeho balóna. TASR správu prevzala od agentúry AP.

Námestník čínskeho ministra zahraničných vecí Sie Feng v pondelok uviedol, že v nedeľu americkému veľvyslanectvu podal formálnu sťažnosť pre „americký útok vojenskou silou na čínsky civilný bezpilotný balón“.

Zároveň trval na tom, že balón sa v americkom vzdušnom priestore ocitol v dôsledku „nehody spôsobenej vyššou mocou“.

Čína bude podľa Sie Fenga „rozhodne chrániť legitímne práva a záujmy čínskych spoločností“ a „čínske záujmy a dôstojnosť a vyhradzuje si právo na nevyhnutnú reakciu“.

Incident s balónom výrazne ovplyvnil napäté americko-čínske vzťahy. Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken preto zrušil plánovanú cestu do Pekingu, ktorá mala zmierniť napätie.

„To, čo Spojené štáty urobili, výrazne ovplyvnilo a poškodilo snahy oboch strán o pokrok a stabilizáciu čínsko-amerických vzťahov od stretnutia na Bali,“ uviedol Sie. Odkazoval na nedávne stretnutie amerického prezidenta Joea Bidena s jeho čínskym náprotivkom Si Ťin-pchingom.

Spojené štáty balón zostrelili týždeň po tom, ako vstúpil do ich vzdušného priestoru pri Aljaške.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP