Švédska firma Northvolt pravdepodobne odloží plánovanú výstavbu závodu na batérie v Nemecku. Dôvodom je energetická kríza a lákavé dotácie v Spojených štátoch. TASR o tom informuje na základe správy agentúry AFP.

Je možné, že projekt sa odloží,“ povedal šéf firmy Northvolt Peter Carlsson pre nemecký denník Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Švédska spoločnosť zverejnila svoje rozhodnutie postaviť na severe Nemecka závod na výrobu batérií v marci. Vtedy uviedla, že prevádzku plánuje spustiť v roku 2025, pričom ročná produkčná kapacita by mala dosahovať 60 gigawatthodín, dostatok pre približne milión áut. Na druhej strane, projekt je energeticky náročný. Pri súčasných cenách elektrickej energie je tu podľa Carlssona riziko, že ziskovosť takýchto náročných projektov bude ohrozená.

Nemecko bolo pred februárovou inváziou Ruska na Ukrajinu z 55 % závislé od dovozu plynu práve z Ruskej federácie. Po uvalení sankcií Západu na Rusko a následnom obmedzení dodávok plynu z tejto krajiny do západnej Európy muselo Nemecko začať hľadať dodávky energií z alternatívnych zdrojov, ktoré sú podstatne drahšie.

Navyše, situáciu pre plánovaný projekt na severe Nemecka sťažujú aj atraktívne dotácie v USA. Americký Senát v auguste schválil návrh zákona o čistej energii a klíme, súčasťou ktorého je aj daňový kredit 7500 USD (7537 eur) pri nákupe elektrického vozidla vyrobeného v USA s batériami vyrobenými rovnako v USA. Podľa Bruselu však takáto podpora znamená znevýhodnenie neamerických firiem, ktoré batérie dovážajú zo zahraničia.

Momentálne sa nachádzame v bode, keď nevylučujeme, že dáme prednosť expanzii v USA pred expanziou v Európe,“ povedal Carlsson. Zároveň dodal, že podľa ich odhadov výroba batérií bude firmu v USA stáť o 30 až 40 % menej. „Toto môže urobiť zo Spojených štátov najzaujímavejšiu lokalitu na výrobu batériových článkov,“ dodal šéf firmy Northvolt, pričom vyzval Európsku úniu, aby „na americké finančné stimuly odpovedala„.

Snažili sme sa „zabiť“ elektromobil na nemeckej diaľnici

Všetci dobre vieme, že čím vyššou rýchlosťou elektromobilom cestuje po diaľnici, tým má vyššiu spotrebu energie a nižší dojazd na jedno nabitie.Viditeľné rozdiely často robí aj zrýchlenie o pár kilometrov za hodinu. Čo sa teda stane, keď pôjdeme prakticky „na plný plyn“? Rozhodli sme sa to preveriť na nemeckej diaľnici.

Nemecko je rajom milovníkov rýchlej jazdy. Množstvo diaľničných úsekov má stále neobmedzenú maximálnu povolenú rýchlosť a tak cestovanie autom na dlhšie vzdialenosti môže byť v tejto krajine veľmi rýchle. Teda, aspoň teoreticky. Viac sa dočítaš v samostatnom článku.

 

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP