Nad našimi hlavami sa odohráva ďalší skvelý úkaz. Superbiely Mesiac je najbližšie k nám

Mesiac na dnešnej nočnej oblohe je najväčší za posledné roky a v takejto podobe ho neuvidíme ešte poriadne dlho. Ide o druhý z troch veľkých úkazov tohto prirodzeného satelitu Zeme, ktorý môžeme tento rok pozorovať. Mesiac dnes na oblohe nadobúda oveľa väčšie rozmery a žiari jasnejšou bielou než obvykle, čoho dôvodom je práve jeho väčšie priblíženie k našej planéte.

Sleduj Fontech.sk aj na Facebooku, YouTube a Instagrame!

Len pred pár týždňami sme mali možnosť na oblohe pozorovať krvavý Mesiac, ktorý sa zahaľuje do červenej farby iba 28-krát za 100 rokov. Dnes sa však premenil na výrazne biely a k Zemi sa priblížil najviac v tomto roku. Slnečné lúče teraz pokrývajú 100 % jeho povrchu a preto je tak jasný.

Tomuto výnimočnému úkazu navyše praje aj počasie, ktoré je na väčšine územia Slovenska priaznivé a oblačnosť je minimálna. Superbiely Mesiac sa kvôli svojej vzdialenosti od Zeme javí byť až o 30 % väčší než obvykle. Túto príležitosť dnes môžu využiť tiež fotografi, ktorí z nej môžu vytvoriť úchvatné zábery.

Zdieľaj
O autorovi
Matúš Mitro
Milovník nových technológií, obzvlášť tých zo sveta smartfónov, ktoré mu učarovali už poriadne dávno. Má rád dobrú hudbu, nepohrdne kvalitným filmom, ale ani debatou o rôznych inováciách.