Dodávky zemného plynu pre Slovensko sú zabezpečené až do konca budúceho roka. Štátny Slovenský plynárenský priemysel (SPP) uzavrel zmluvu na dodávky nórskeho plynu do konca budúceho roka, ktoré pokryjú 32 % slovenskej spotreby plynu. Taktiež podnik uzavrel zmluvy na dodávky tankerov na LNG plyn, ktoré pokryjú 34-percentnú spotrebu plynu na Slovensku. „Dnes môžem oznámiť, že sme znížili od 1. júna závislosť na ruskom plyne o 66 %,“ povedal na tlačovej besede minister hospodárstva Richard Sulík.

Slovensko má podľa ministra zabezpečené prečerpávanie tankerov s LNG plynom na štyroch miestach. V Chorvátsku, v Taliansku, v Belgicku a taktiež v Anglicku. „SPP tak vie mesačne prečerpať dve lode,“ dodal Sulík. Podľa ministra, Slovensko počíta aj s využívaním poľského terminálu na LNG plyn. Čaká sa na dokončenie dostavby slovensko-poľského plynovodu, ktorý by mal byť hotový koncom leta.

Zároveň kupuje Slovensko aj plyn z Ruska. Podľa ministra tak do našej krajiny prúdi viac plynu, ako v súčasnosti potrebujeme. „Dôvodom je, že potrebujeme maximálnymi dennými limitmi napĺňať zásobníky plynu,“ dodal Sulík, podľa ktorého 10. júla bude mať štátny SPP v zásobníkoch všetok plyn, ktorý potrebujeme na zimnú sezónu, teda do konca budúceho marca.

Generálny riaditeľ SPP Richard Prokypčák sľubuje, že plyn z Nórska či z LNG tankerov nebude drahší ako ten ruský. „Určite nebude drahší. Môžem uistiť, že ten kontrakt s Nórskom je vysoko konkurenčný,“ podotkol Prokypčák. „Žiaden plyn nenakupujeme drahšie ako ten z Ruska, rozdiely v cenách sú veľmi malé,“ doplnil Sulík.

Začiatkom júna plánuje ministerstvo hospodárstva spolu s SPP informovať o cene plynu, ktorú ponúkne štátny podnik slovenským domácnostiam na budúci rok, prípadne aj v ďalších rokoch. „Bude existovať nejaká regulovaná cena, ktorú stanovuje ÚRSO, a my budeme informovať o nižšej cene, aby domácnosti vedeli na čom sú. Viac budeme informovať v júni,“ dodal Sulík.

Ministerstvo hospodárstva podľa svojho šéfa pripravuje legislatívu, ktorá uloží hráčom na trhu s dodávkami plynu povinnosť mať uskladnené nejaké množstvo plynu v zásobníkoch. Podrobnosti nateraz minister neprezradil. „Bude k tomu v dohľadnej dobe tlačová beseda,“ uzavrel Sulík.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP