V správe sa nachádzajú materiály SITA aj TASR.

Kým v juhomaďarskom Paksi prebiehajú zemné práce na rozširovaní tamojšej jadrovej elektrárne, v Rusku sa začala výroba dvoch nových reaktorov. Uviedol to v sobotu na sociálnej sieti Facebook maďarský minister zahraničných vecí a vonkajších ekonomických vzťahov Péter Szijjártó, informuje spravodajca TASR v Budapešti.

Na výrobu týchto 330-tonových a vyše 11 metrov vysokých prvkov sme dostali všetky povolenia od jadrového úradu, pričom aj maďarskí experti vykonali potrebné testy,“ píše Szijjártó v statuse, ku ktorému pripojil aj fotografie z procesu začiatku výroby reaktorov.

Vedúci predstavitelia ruskej štátnej korporácie pre jadrovú energetiku Rosatom 5. mája v Istanbule ubezpečili Maďarsko, že z hľadiska technológie je ich firma schopná zrealizovať dostavbu.

Šéf ruskej diplomacie Sergej Lavrov po schôdzke so Szijjártóom 21. júla v Moskve potvrdil záujem Ruska i Maďarska na projekte atómovej elektrárne Paks 2, ktorý podľa neho vnímajú obe strany ako strategický projekt.

Dohodu o spolupráci medzi Maďarskom a Ruskou federáciou o mierovom využívaní atómovej energie podpísali 14. januára 2014 pri Moskve za účasti predsedu maďarskej vlády Viktora Orbána a ruského prezidenta Vladimira Putina.

Pôvodný termín dokončenia dostavby dvoch nových blokov elektrárne, ktorým bol rok 2023, sa v procese prijímania zákona o ruskom úvere a schvaľovania projektu Európskou úniou posunul na roky 2026 – 2027. Projekt v hodnote 12 miliárd eur majú podľa pôvodných plánov financovať z 80 % ruské štátne banky.

Európa spoluprácu Maďarska a Ruska nechápe

Maďarsko koncom augusta vydalo regulačný súhlas s výstavbou dvoch nových jadrových reaktorov, ktoré vybuduje ruská štátna spoločnosť Rosatom. Oznámil to v piatok maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó.

Výstavba reaktorov sa začína v tomto období na základe dohody z roku 2014 medzi Moskvou a Budapešťou o rozšírení existujúcej maďarskej jadrovej elektrárne Paks. Informuje o tom web The Guardian.

Ide o veľký krok, dôležitý míľnik,“ napísal Szijjártó na Facebooku. Dodal, že reálne je, že nové reaktory začnú fungovať najneskôr v roku 2030. Na ruské odvetvie jadrovej energetiky sa nevzťahujú sankcie Európskej únie pre inváziu Ruska na Ukrajinu.

K oznámeniu dochádza v dobe, kedy sa od Ruska väčšina západu odpája, a zároveň počas ruskej okupácie Záporižskej jadrovej elektrárne.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú