V správe boli použité materiály TASR.

Nemecký koncern Bosch uzavrel rok 2025 s čistou stratou 400 miliónov eur. Ide o prvý záporný výsledok od roku 2009, keď globálnu ekonomiku zasiahla finančná kríza. Firma pritom ešte rok predtým ostávala v zisku na úrovni približne 1,3 miliardy eur, aj keď už vtedy bolo jasné, že výkonnosť výrazne slabne.

Reaguje na zhoršujúci sa trh

Pod výsledky sa podpísalo viacero faktorov, no najväčšiu váhu majú náklady spojené s prepúšťaním. Bosch ich vyčíslil na 2,7 miliardy eur. Tieto výdavky firma rozloží do viacerých rokov, no účtovne zasiahli už aktuálne výsledky. Ide o priamy dôsledok reštrukturalizácie, ktorú vedenie spustilo v reakcii na zhoršujúce sa podmienky na trhu.

Negatívny obraz dopĺňajú aj externé tlaky. Spoločnosť poukazuje na nepriaznivé menové kurzy, rast vstupných nákladov a nové dovozné clá zo strany Spojených štátov. Tie zaviedla administratíva Donalda Trumpa po jeho návrate do prezidentského úradu. Pre exportne orientovaný priemysel ide o zásah, ktorý znižuje konkurencieschopnosť na jednom z kľúčových trhov.

Zhoršenie vidno aj na prevádzkových ukazovateľoch. Upravený zisk pred úrokmi a zdanením klesol na 1,8 miliardy eur, čo predstavuje medziročný pokles o 42 percent. Takýto prepad signalizuje hlbší problém než len jednorazové náklady.

Manažment na čele so Stefanom Hartungom preto siahol po radikálnom kroku. Bosch plánuje prepustiť približne 20 tisíc zamestnancov. Ku koncu minulého roka firma evidovala 412 774 pracovníkov, čo už v tom čase znamenalo pokles o viac než 5000 ľudí oproti predchádzajúcemu roku.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP