Portál Engadged priniesol informáciu, že po dlhom beta testovaní sa konečne v stabilnej verzii predstavuje na smartfónoch s Androidom prehliadač Tor browser. Ten je známy vďaka poskytovaniu anonymity pri prehliadaní, ktorú neposkytnú ani VPN aplikácie či inkognito režimy. Zaujímavosťou je aj fakt, že tento prehliadač je založený na Firefoxe.

Tor browser sa nepripája na servery stránok priamo, ale cez sieť šifrovaných serverov. Tie vysielajú žiadosti cez viaceré linky, čím dokážu skryť IP adresu a identitu používateľa.

Takéto prehliadanie má výhodu v tom, že dokáže obísť cenzúru istých krajín či napríklad ochrániť novinárov a osoby, ktoré nechcú byť sledované vládou. Nevýhodou však môže byť skrytie identity používateľov, ktorí nelegálne obchodujú napríklad s drogami.

Po stránke použiteľnosti však môžu isté stránky a servery vyhodnotiť používateľa ako robota, čím sťažia prehliadanie. Používatelia Android smartfónov sa tak môžu tešiť na úplne inú úroveň anonymity, ktorá však má aj svoje nevýhody.

Zdroj: Engadget

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú