Apple žaluje izraelskú firmu NSO Group, informuje TASR. NSO predáva vládnym agentúram a policajným zložkám po celom svete softvér, ktorý im umožňuje nabúrať sa do iPhonov a prečítať údaje v nich vrátane správ a ďalšej komunikácie.

Hoci sa tieto nástroje používajú najmä na základe rozhodnutí súdu na boj proti zločinu a terorizmu, ak už takýto nástroj existuje, je veľmi ľahké ho zneužiť aj inak. To hrozí najmä v krajinách s nižším stupňom demokracie a slabou kontrolou moci.

Amnesty International tento rok uviedla, že objavila v aktuálnych modeloch iPhonov patriacich novinárom a ľudskoprávnym aktivistom práve takýto malvér od NSO Group. Americký Apple preto požaduje trvalý súdny zákaz, ktorý by znemožňoval NSO Group používať softvér, služby alebo zariadenia Apple.

Nový iOS by mal byť voči útokom imúnny

Apple takisto v utorok oznámil, že zaplátal bezpečnostné diery, ktoré umožnili softvéru NSO Group prístup k súkromným údajom na iPhonoch. Koncern dodal, že útoky cielili na malý počet zákazníkov a že bude informovať používateľov iPhonov, ktorí mohli byť obeťami útokov takéhoto softvéru.

NSO Group takisto žaluje prevádzkovateľ Facebooku, spoločnosť Meta Platforms, aj jeho divízia WhatsApp.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú