Právny spor medzi Scarlett Johansson a Disney budí veľkú pozornosť médií a medzi fanúšikmi na sociálnych sieťach vyvolal mnoho vášní. Zároveň si už začína vyberať aj prvé vážne následky – iba nedávno známa režisérska dvojica bratov Russovcov pri jednaní o svojom novom filme pod hlavičkou Disney narazila na mŕtvy bod a nie je isté, či sa úspešní tvorcovia v MCU ešte vôbec budú angažovať.

IGN teraz do prípadu prináša ďalšie svetlo a informuje o zákulisí celého sporu. Podľa portálu mali herečkini právnici ešte pred podaním žaloby na Disney pre Johansson žiadať odmenu vo výške 100 miliónov dolárov. Stalo sa tak, keď sa dozvedeli, že film bude štartovať aj na streamovacej službe Disney+, čo sa neskôr dramaticky podpísalo aj na nízkych tržbách z kín a tým pádom aj na herečkinom honorári.

Čiastka bola založená na predpokladaných tržbách Black Widow, ktoré mali podľa odhadov potenciál dosiahnuť približne 1,2 miliardy. Zároveň však malo ísť len o pripravenie pôdy na vyjednávanie, keďže predpoklad tržieb bol založený na predpandemickom období a bolo jasné, že film sa v skutočnosti k podobnej čiastke nikdy nepriblíži.

Zmätky v Disney

Disney však na požiadavku nemalo vôbec reagovať, a to aj napriek tomu, že neskôr sa právnici vyjadrovali v opačnom duchu a deklarovali, že prípadu od začiatku venovali plnú pozornosť. Dôvodom malo byť, že manažment v skutočnosti nevedel, kto by mal prípad riešiť.

Prečítaj si aj
RECENZIA: Black Widow je zakončením jednej veľkej éry a štart novej

Výkonný riaditeľ Bob Chapek mal byť vyťažený v iných smeroch, dištancovať sa od neho mali aj ďalší vysoko postavení manažéri. Disney pritom podľa mailovej komunikácie na možné komplikácie opakovane upozorňovali aj vysokopostavení členovia Marvel Studios, ktorí naznačovali, že kontrakt Johansson je založený na výške tržieb z kín a ak sa film bude premietať aj na Disney+, môžu vzniknúť problémy.

TMDB.org

Tie nakoniec skutočne nastali – Black Widow síce v kinách začal výborne, hneď druhý týždeň po premiére však nasledoval strmý pád a aj žaloba voči Disney zo strany poškodenej Scarlett Johansson. Právnici Disney navyše na spor nereagovali najšťastnejšie a viac menej ho označili za frašku a snahu herečky dostať od spoločnosti ďalšie peniaze.

Na stranu Johansson sa však okrem veľkej časti verejnosti začali prikláňať aj hereckí kolegovia, keďže súdny spor adresuje omnoho väčší problém, ktorým je kompenzácia umelcov v časoch, keď sa veľkofilmy súbežne s kinami začínajú uvádzať aj na streamovacích platformách.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú