Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Stačí jediný dobrý nápad na to, aby mohli byť zrealizované mnohé ďalšie. Tento výrok azda najlepšie potvrdzuje prípad vizionára a filantropa v jednej osobe, Elona Muska. Ten mohol po úspechu svojej prvej spoločnosti Zip2 založiť viacero ďalších, ktoré dnes doslova menia svet.

Musk však ani zďaleka nie je jediným takto úspešným človekom, ktorému vychádza takmer všetko, na čo siahne. Za zmienku stojí napríklad taký otec operačného systému Android, Andy Rubin, ktorý po jeho predaji a niekoľkoročnej práci pre Google založil vlastnú spoločnosť. Tú dnes poznáme pod názvom Essential, pričom nás poriadne prekvapila svojimi historicky prvými dvomi produktmi. Teraz si však povieme niečo aj o spoluzakladateľovi dnes už druhého najrozšírenejšieho operačného systému na svete, Paulovi Allenovi. Ten stál po boku Billa Gatesa pri zrode Microsoftu, vďaka čomu si prišiel na rozprávkové peniaze už v pomerne mladom veku.

zdroj fotografie: Stratolaunch Systems

Tieto peniaze sa však rozhodol využiť vo veľkom a okrem toho, že kúpil hneď tri športové kluby, medzi ktoré patrí napríklad Portland Trail Blazers hrajúci NBA, založil aj viacero ďalších úspešných spoločností. Najnovší úspech je pripisovaný jeho firme s názvom Stratolaunch Systems, ktorej sa podarilo vybudovať najväčšie lietadlo na svete. To nesie názov Stratolaunch aircraft a pre lepšiu predstavu o jeho veľkosti ti upresníme základné miery. Rozpätie krídel tohto stroja prevyšuje 117 metrov, pričom jeho váha činí 227 ton. Ručička na váhe však túto hodnotu zobrazuje len v prípade, že je lietadlo úplne prázdne. Celkovo aj s nákladom totiž môže vážiť až úctyhodných 660 ton.

Nenechaj si ujsť
Apple sa snažil vyrobiť iPhone zo špeciálneho materiálu, no nepodarilo sa mu to. Essential Phone to dokázal

Aby toho nebolo málo, Stratolauncher aircraft disponuje šesticou motorov z Boeingu 747, zatiaľ čo na prepravu po zemi využíva až 28 kolies. To, že je toto lietadlo také obrovské má našťastie aj svoje reálne opodstatnenie a nejde tak o žiadne riešenie Paulových komplexov. Tento stroj totiž slúži na prepravu raketoplánov do stratosféry. Aj keď si možno myslíš, že takéto lietadlo vôbec nie je potrebné a tým pádom nenájde využitie, opak je pravdou.

Spoločnosť Stratolaunch Systems sa totiž ešte v októbri minulého roka dohodla na spolupráci s firmou Orbital ATK, ktorá tento kolos využije pre svoju raketu Pegasus XL. Nestane sa tak ale skôr než v roku 2019, nakoľko dovtedy musia prebehnúť viaceré testy nielen vo vzduchu, ale aj na zemi.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú