Steve Wozniak v rozhovore s Guy Kawasakim pre portál Apple Podcasts prezradil, že od Apple dostáva plat 50 dolárov za týždeň. Wozniak patrí medzi najznámejších počítačových inžinierov, keďže sa významným spôsobom podieľal na spustení revolúcie v oblasti osobných počítačov. Sám totiž navrhol a zostrojil počítače Apple I a Apple II, informuje portál 9to5Mac.

Wozniak síce nedostáva veľa – 50 dolárov týždenne v čistom je naozaj len akýsi symbolický príspevok. Tvrdí, že je stále zamestnancom Apple a je taktiež jediným, ktorý svoju výplatnú pásku dostáva týždenne. „Nie je to veľa, ale je to z lojality. Čo dôležitejšie by som ešte pre Apple mohol urobiť?“ povedal v rozhovore. Firmu Apple Computer spolu s Ronaldom Waynom a Stevom Jobsom založili 1. apríla 1976 v garáži. O úžasnom príbehu tejto spoločnosti sme písali v tomto článku.

„Nikto ma odtiaľ nikdy nevyhodí. A ja mám naozaj silný citový vzťah k Applu.“ Hoci Wozniak nič také nenaznačil, je možné, že ako spoluzakladateľ Applu okrem tejto oficiálnej symbolickej výplaty však tiež môže dostávať oveľa viac peňazí na svoj sporiaci účet.

Hoci Steve Wozniak a Steve Jobs spolu dali základy na vytvorenie dnes už biliónového impéria, z pohľadu CNET však nemali rovnaký názor na koncept peňazí. Kým Wozniak nelipol na finančnom profite ich spoločnosti, Jobs prahol po majetku a vplyve. „Steve chcel byť dôležitý, ale nemal nijaké peniaze,“ povedal Wozniak.

Flickr

Práve preto vždy hľadal možnosť získať viac peňazí a zväčšiť majetok. Chcel byť dôležitý a mal pred sebou skvelú príležitosť, pretože bol zrazu spoluzakladateľom spoločnosti, v ktorej sa točili veľké peniaze.“ Keď sa spoločnosti začalo dariť Jobsovi sa výrazne zmenila osobnosť. „Už viac nechcel vtipkovať, nerobil si srandu, chcel sa iba rozprávať o biznise.“ To ale nebolo také prekvapenie.

Steve Jobs vždy hovoril o slávnych a veľkých ľuďoch, ktorí zmenili svet, často vraj spomínal napríklad Shakespeara. „Tým, že o nich stále rozmýšľal a hovoril, začal túžiť po tom, aby sa medzi tieto osobnosti zaradil. Cíti, že na to má, a silná motivácia, akú mal on je podľa mňa viac ako talent či šikovnosť.“ Celý 53 minútový podcast si môžeš vypočuť na tomto odkaze.

Pošli nám TIP na článokApple