Steve Wozniak v rozhovore s Guy Kawasakim pre portál Apple Podcasts prezradil, že od Apple dostáva plat 50 dolárov za týždeň. Wozniak patrí medzi najznámejších počítačových inžinierov, keďže sa významným spôsobom podieľal na spustení revolúcie v oblasti osobných počítačov. Sám totiž navrhol a zostrojil počítače Apple I a Apple II, informuje portál 9to5Mac.

Wozniak síce nedostáva veľa – 50 dolárov týždenne v čistom je naozaj len akýsi symbolický príspevok. Tvrdí, že je stále zamestnancom Apple a je taktiež jediným, ktorý svoju výplatnú pásku dostáva týždenne. „Nie je to veľa, ale je to z lojality. Čo dôležitejšie by som ešte pre Apple mohol urobiť?“ povedal v rozhovore. Firmu Apple Computer spolu s Ronaldom Waynom a Stevom Jobsom založili 1. apríla 1976 v garáži. O úžasnom príbehu tejto spoločnosti sme písali v tomto článku.

„Nikto ma odtiaľ nikdy nevyhodí. A ja mám naozaj silný citový vzťah k Applu.“ Hoci Wozniak nič také nenaznačil, je možné, že ako spoluzakladateľ Applu okrem tejto oficiálnej symbolickej výplaty však tiež môže dostávať oveľa viac peňazí na svoj sporiaci účet.

Hoci Steve Wozniak a Steve Jobs spolu dali základy na vytvorenie dnes už biliónového impéria, z pohľadu CNET však nemali rovnaký názor na koncept peňazí. Kým Wozniak nelipol na finančnom profite ich spoločnosti, Jobs prahol po majetku a vplyve. „Steve chcel byť dôležitý, ale nemal nijaké peniaze,“ povedal Wozniak.

Flickr

Práve preto vždy hľadal možnosť získať viac peňazí a zväčšiť majetok. Chcel byť dôležitý a mal pred sebou skvelú príležitosť, pretože bol zrazu spoluzakladateľom spoločnosti, v ktorej sa točili veľké peniaze.“ Keď sa spoločnosti začalo dariť Jobsovi sa výrazne zmenila osobnosť. „Už viac nechcel vtipkovať, nerobil si srandu, chcel sa iba rozprávať o biznise.“ To ale nebolo také prekvapenie.

Steve Jobs vždy hovoril o slávnych a veľkých ľuďoch, ktorí zmenili svet, často vraj spomínal napríklad Shakespeara. „Tým, že o nich stále rozmýšľal a hovoril, začal túžiť po tom, aby sa medzi tieto osobnosti zaradil. Cíti, že na to má, a silná motivácia, akú mal on je podľa mňa viac ako talent či šikovnosť.“ Celý 53 minútový podcast si môžeš vypočuť na tomto odkaze.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom