Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Steve Wozniak, počítačový inžinier a spoluzakladateľ technologickej spoločnosti Apple, zakladá vlastnú vesmírnu firmu. Od všetkých ostatných sa má zásadne líšiť, nepodelil sa ale o žiadne detaily, ktoré by poodhalili jeho ciele a plány. Napriek tomu však tušíme, o čo ide, informuje Futurism.

Boj proti vesmírnemu odpadu

Promo video, ktoré Wozniak k svojmu ohláseniu novej spoločnosti pripojil, pôsobí na prvý pohľad pomerne gýčovo a tuctovo. V skutočnosti však napovedá, o čo sa bude Wozniakova spoločnosť Privateer pokúsi a aké sú jej úmysly.

Spomínané video obsahuje zábery legendárneho programu Apollo, ľudí snívajúcich o vesmíre ale najmä vyobrazenie klimatických zmien a znečisťovania našej planéty. Spoločnosť sa preto s najväčšou pravdepodobnosťou zameria na environmentálnu stránku vesmírneho výskumu.

Jednou možnosťou sú napríklad rakety na čistejšie palivo, ako napríklad ekologicky vyrábaný vodík. Portál Gizmodo však spomína, že zdanlivo nesúvisiaca firma vo svojej tlačovej správe opisuje spoločnosť Privateer ako výrobcu satelitov zameriavajúceho sa na monitorovanie a čistenie objektov vo vesmíre.

Zbavia nás kozmického smetiska?

Steve Wozniak je okrem svojich technologických zručností a firme Apple známy aj ako environmentalista a takéto zameranie jeho vesmírnej spoločnosti preto dáva zmysel. Aj samotná NASA nazvala nízku obežnú dráhu Zeme najväčším smetiskom na svete a dôležité satelity sú pravidelne ohrozované vesmírnym odpadom.

Dokonca ani samotná Medzinárodná vesmírna stanica sa tomuto nebezpečiu nevyhla a len nedávno ju zasiahol úlomok do robotického ramena Canadarm2. K vážnemu poškodeniu síce nedošlo, takéto šťastie ale nemal čínsky satelit, ktorý sa zrazil so starou sovietskou raketou a neostalo z neho takmer nič – len ďalšie nebezpečné úlomky.

ESA

Startupov na čistenie obežnej dráhy je na celom svete niekoľko a vlastné plány predstavil aj Elon Musk. Steve Wozniak je ale prvá veľká osobnosť, ktorá za týmto účelom založila firmu – ak sú teda predpoklady a indície správne a Wozniak neprekvapí ďalšou „tuctovou“ raketovou firmou.

Problém stále rastie

NASA momentálne monitoruje asi 27 000 väčších kusov vesmírneho odpadu, pričom varuje, že hrozbou sú aj kúsky farebného náteru. Pri orbitálnych rýchlostiach totiž dokážu spôsobiť vážne problémy v prípade, že zasiahnu citlivé miesto kozmickej lodi alebo satelitu.

Upratovanie navyše nie je lacné a vládne agentúry doň nemienia investovať, ak ich k tomu ľudia alebo situácia nedonútia. A práve situáciu nezlepšujú ani množiace sa satelitné konštelácie, ktoré chcú z vesmíru poskytovať internet.

Starlink/SpaceX/U.S. Air Force/Úprava redakcie

Na ich čele je momentálne SpaceX a ich konštelácia Starlink, ktorá má na obežnej dráhe Zeme už vyše 1 700 satelitov a mnohí sa na ne sťažujú. A to nie len kvôli hrozbe, ktorú predstavujú vo vesmíre, ale aj kvôli rušeniu astronómov.

51 týchto satelitov pribudlo len dnes, keď ich SpaceX vyniesol do kozmu na rakete Falcon 9, ktorej prvý stupeň pristál už 10-krát, píše Everyday Astronaut. Problematiku zahadzovania použitých rakiet riešime intenzívne, čistenie orbity však potrebuje ľudí, ako Wozniak.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú