Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Čína prišla o jeden zo svojich armádnych satelitov a astronómovia úspešne odhalili príčinu. Podľa pozorovaní sa totiž zrazil s kusom starej sovietskej rakety z 90. rokov. Ide o najhoršiu orbitálnu kolíziu za posledných viac než 10 rokov, informuje Futurism.

Škoda v hodnote miliónov

Ako píše portál SPACE, ku katastrofickému rozpadu čínskeho satelitu Yunhai 1-02 vo výške 780 km došlo v marci tohto roku. Nik však zatiaľ netušil, čo sa s družicou stalo a podľa dostupných informácií mohlo ísť aj o vážne zlyhanie jej pohonu, ktoré vyústilo do explózie.

ESA

Dnes však vďaka šikovnému astrofyzikovi a astronómovi z Massachusetts, Jonathanovi McDowellovi, vieme, že v skutočnosti išlo o zrážku s iným vesmírnym telesom. Konkrétne sa družica zrazila s kusom starej sovietskej rakety Zenit-2, ktorá v septembri 1996 vyniesla na obežnú dráhu špionážny armádny satelit.

Ironicky, aj zničený Yunhai 1-02 sa dostal na obežnú dráhu v septembri a takisto išlo o armádny satelit. Do vesmíru ho vyniesla raketa Long March 2D v roku 2019 a jednalo sa preto o pomerne nový, podľa všetkého stále aktívny satelit.

Youtube / SciNews

Išlo o veľký kus odpadu

Keď sa McDowell ponoril do dostupných dát, zistil o ničivom objekte oveľa viac. Na raketové pomery bol síce pomerne malý, na pomery vesmírneho odpadu však obrovský. Jeho veľkosť sa totiž pohybovala medzi 10 až 50 cm, čo je pri orbitálnych rýchlostiach dostatok na zničenie akejkoľvek existujúcej umelej družice.

Podľa dostupných údajov okolo seba objekty preleteli vo vzdialenosti približne jedného kilometra. Stalo sa tak ale presne v čase, keď oznámili jeho rozpadnutie a ak vezmeme do úvahy odchýlku pozorovania, všetko do seba zapadá.

Po zničení satelitu došlo k vytvoreniu 37 nových objektov, ktoré dokázali astronómovia a observatóriá pozorovať. S najväčšou pravdepodobnosťou je ich však oveľa viac a incident len potvrdzuje, aký veľký problém máme s vesmírnym odpadom. Podľa odborníkov je čas rapídne konať.

ESA

Je to neuveriteľné, satelit prežil

Napriek tejto ničivej zrážke sa však stalo čosi skutočne neuveriteľné. Rádioamatérom sa totiž podarilo s družicou naviazať spojenie a detegovali jej signál – pravdepodobne však nie je viac schopná vykonávať svoje povinnosti.

Podľa McDowella ide o prvú vážnu vesmírnu zrážku od roku 2009, kedy sa starý kus ruskej kozmickej lodi zrazil so satelitom Iridium-33. Množstvo týchto satelitov vyniesol na obežnú dráhu SpaceX na svojich raketách Falcon 9.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú