Kozmická firma SpaceX sa dnes pokúsi o vynesenie až 88 satelitov do kozmu naraz, ide len o ich druhú dedikovanú rideshare misiu. Rekord v počte satelitov síce nezlomia, misia je však aj napriek tomu kľúčová, informuje Everyday Astronaut.

Aktualizácia 23:00:

Po množstve satelitov súkromných zákazníkov sa od druhého stupňa rakety Falcon 9 odpojili aj tri satelity Starlink, ktoré patria spoločnosti SpaceX. Ukončili tak bezchybnú misiu Transporter-2 družice z celého sveta teraz môžu vykonávať svoje experimenty a testy.

Aktualizácia 30. júna o 21:40:

Po úspešnom štarte misie Rideshare-2 a oddelení druhého stupňa sa môže spoločnosť pýšiť ďalším bezchybným pristátím prvého stupňa, tentoraz na súši. Ide o jeho ôsme úspešné pristátie a pre aerodynamické kryty nákladu je toto tretia misia. Falcon 9 vzlietol o niečo neskôr, než pôvodne mal a to kvôli počasiu. Včerajšie odloženie letu zaistilo, že tento konkrétny prvý stupeň odštartoval presne na prvé výročie svojho prvého letu.

Aktualizácia 20:58:

Štart rakety Falcon 9 sa pozastavil len 11 sekúnd pred ukončením odpočítavania. Zdá sa, že v blízkej oblasti sa nachádzalo lietadlo.

SpaceX dnes misiu Transporter-2 neodštartuje a využije záložné 58-minútové okno, ktoré je stanovené na stredu 30. júna v rovnakom čase.

Má za sebou sedem letov, tentoraz nepristane na mori

Falcon 9, ktorého prvý stupeň dnes nesie označenie B1060, odštartuje z Mysu Canaveral o 20:56 nášho času a na polárnu obežnú dráhu Zeme vynesie 88 družíc. B1060 v minulosti letel už sedemkrát, pričom do kozmu vyniesol satelit GPS III, 300 satelitov Starlink a turecký komunikačný satelit Türksat 5A, píše SPACE. Misiu bude možné sledovať na oficiálnom živom vysielaní spoločnosti.

SpaceX / Flickr

Doteraz vždy pristával na autonómnych lodiach OCISLY a JRTI, tentoraz sa vráti naspäť na súš a pristane na LZ-1 (Pristávacia zóna 1).

Stav aerodynamických krytov nákladného priestoru nie je známy, spoločnosť sa však pokúsi o ich vylovenie z vody pomocou lode Hos Briarwood. Zachytávania krytov do obrovských sietí sa SpaceX vzdal len nedávno.

Falcon 9 dostane aj dva ďalšie stupne, jeden z nich má vlastný pohon

Rovnako ako aj pri misii Transporter-1, druhý stupeň nesie mechanizmus SHERPA-FX. Ten slúži ako tretí stupeň a je zodpovedný za bezpečnej komunikácie nesených satelitov so Zemou. Bez neho totiž hrozí, že dôjde k narušeniu komunikácie inými družicami na palube.

Falcon 9 v tomto prípade nesie hneď dva mechanizmy typu SHERPA, ten druhý je z verzie LTE1. Jeho úloha je podobná, avšak na rozdiel od SHERPA-FX je vybavený vlastným iónovým pohonom, ktorý využíva xenón ako palivo.

Global

Na palube sa nachádzajú aj tri satelity LEMUR na pozorovanie Zeme a monitorovanie premávky. Za ich konštrukciou a operáciou stojí spoločnosť Spire, kým do vesmíru ich dostane Nanoracks – firma stojaca za novým modulom Medzinárodnej vesmírnej stanice. Okrem toho plánujú vyslať na obežnú dráhu aj vlastné vesmírne farmy.

Na palube sa nachádza aj niekoľko satelitov konštelácie SpaceBees, ktorými chcú demonštrovať spoľahlivú komunikáciu medzi lacnými družicami. Zároveň pomôžu poskytnúť cenovo dostupný internet v lokalitách, kde nie je k dispozícii stabilné pripojenie.

Swarm Technologies

Na palube sa nachádza ja množstvo ďalších družíc, medzi ktoré patrí aj misia TIGER-2. Za ňou stojí spoločnosť OQ Technology a po overení technológie má poskytovať globálne 5G pripojenie.

Spoločnosť tentoraz rekord v počte satelitov neprekoná, keďže počas misie Transporter-1 ich vyniesla do kozmu až 140 satelitov.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP