Telekom dnes v tlačovej správe pre médiá informoval, že získal po dohode s operátorom Orange prístup k časti jeho optickej sieti. Po dohode tak na nej začne od 1. apríla 2021 poskytovať svoje služby.

Operátori ohlásili spoluprácu ešte 1. decembra 2020, kedy Telekom ponúkol prístup k svojej optickej sieti pre Orange. Ružový operátor teraz informoval, že sa mu po dohode podarilo získať prístup aj k sieti Orange, na ktorej sa od 1. apríla 2021 chystá poskytovať svoje služby pevnej siete ako širokopásmový internet, digitálnu televíziu Magio TV či Chytrý balík a Magenta 1.

Telekom pôjde na optike Orange, svoju sieť však vyvíja ďalej

Inštalácia týchto služieb bude prebiehať technikmi Telekomu ako sú zákazníci doteraz zvyknutí aj pri inštalácii na vlastnej optickej sieti, pričom prvé lokality, v ktorých bude sieť prístupná, budú upresnené neskôr.

Ružový operátor však bude pokračovať aj v budovaní vlastnej optickej siete, ktorou momentálne pokrýva viac než 750-tisíc domácností. Prístup na časť siete Orangeu umožní poskytovanie služieb na optike na miestach, kde doteraz optika Telekomu nie je.

Zároveň sa môže Telekom sústrediť na ďalšie pokrývanie miest a obcí v nových regiónoch, kde zákazníci zatiaľ rýchlejší internet k dispozícii nemajú.

Telekom tiež nedávno informoval o kroku, ktorý má jeho zákazníkom poskytnúť lepšie internetové pripojenie na optike. Keďže staršie DSL bude operátor postupne vypínať, výmena metalických káblov sa modernú optickú sieť začne už v 2. štvrťroku tohto roka, pričom celý proces bude pre zákazníkov zadarmo.

Na úplné pokrytie viac ako dvoch miliónov domácností skutočne rýchlym internetom však potrebuje Slovensko investíciu vo výške 1,4 miliardy €.

Podľa analytikov z inštitútu IstroAnalytica je nereálne, aby takúto investíciu v dohľadnej dobe realizovali telekomunikační operátori sami, a na výrazné zlepšenie pokrytia je potrebná aj pomoc štátu, uviedli v nedávnej správe.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom