Spojené arabské emiráty sa po úspešnom „zaparkovaní“ svojej sondy Hope na obežnej dráhe Marsu chystajú aj na Mesiac. Vlastný rover Rashid, vybavený kvalitnými kamerami a vedeckými nástrojmi, chcú dostať na lunárny povrch na palube japonského pristávacieho modulu v rámci programu Hakuto-R, informuje iSpace.

Všetci svoje termíny odkladajú, Emiráty ich však predbehli

Keď Spojené arabské emiráty po prvý raz ohlásili svoju lunárnu misiu, ich cieľom bolo pristáť na Mesiaci v roku 2024. Keďže je krajina v kozmickom prieskume ešte vždy nováčikom, tento termín pôsobil rozumne a pochopiteľne. Prostredníctvom japonskej spoločnosti iSpace sa však dozvedáme, že sa táto misia uskutoční už v roku 2022.

NEPREHLIADNI
NASA ide utrácať: Na Mesiaci bude obrovský rádioteleskop a takto postavíme budovy pre osídlenie Marsu

iSpace chystá svoje vlastné lunárne misie, ktoré sú v rámci programu Hakuto-R celkovo 3. Hakuto-R Mission-1 odštartuje už v budúcom roku na rakete Falcon 9 spoločnosti SpaceX.

Sonda pristane v oblasti Lacus Somniorum, ktorú zvolili pre vlastnosti povrchu vhodné pre bezpečné pristátie. Mesiac zrejme čakajú krušné roky, na jeho povrchu pristane ohromné množstvo sond a vyrastú aj prvé stavby – medzi nimi môže byť aj obrovský teleskop.

iSpace / YouTube screenshot

Primárne chceme rozšíriť svoje schopnosti a technológie. Bola by hanba letieť na Mesiac a nevykonať tam zaujímavý výskum„, povedal Hamad Al Mazoorqi, manažér projektu lunárnej misie vo Vesmírnom centre Mohammed Bin Rashid.

Ich rover váži 10 kg, je dlhý 53,5 cm a široký 53,85 cm, píše SpaceNews. Rover Rashid ponesie tri hlavné vedecké nástroje, medzi ktoré patrí mikroskop pre skúmanie malých častíc a zloženia lunárneho regolitu.

MBRSC

Rover bude vybavený aj systémom pre termálne zobrazovanie, ktorý má overiť a potvrdiť termálne vlastnosti regolitu zistené sondami na obežnej dráhe. Posledný z troch hlavných nástrojov zmeria elektrónovú hustotu lunárneho povrchu. Rover okrem toho ponesie niekoľko rôznych materiálov a zistí, ako veľmi sa k nim mesačný prach prichytáva.

Spojené arabské emiráty dobiehajú zvyšok sveta, zvládli aj Mars

Tejto krajine sa len nedávno podarilo dostať na obežnú dráhu Marsu so svojou sondou Hope. Jej vývoj začal ešte v roku 2013 a to s rozpočtom takmer 200 miliónov €. Pohybuje sa na obežnej dráhe vo výške medzi 20 000 až 43 000 km a Mars obehne každých 55 hodín.

NEPREHLIADNI
Čínska sonda pristane na Marse. Zverejnila nové zábery planéty

Okrem skúmania klímy a atmosféry červenej planéty má tiež pomôcť odhaliť detaily o jej histórii a jeho primárna misia potrvá dva roky. Krátko po zaparkovaní na orbite Marsu zaslala sonda Hope úžasnú fotografiu, ktorá zachytáva Olympus Mons – najväčšiu sopku v Slnečnej sústave.

mbrsc.ae

Spojené arabské emiráty sa však aktívne zaoberajú nielen sondami a satelitmi, ale tiež ľudskou stránkou vesmírneho prieskumu. Len pred niekoľkými dňami vybrali dvoch nových astronautov, medzi ktorými je aj ich prvá astronautka, informuje CNN.

Vesmírny prieskum intenzívne napreduje na celom svete a Emiráty si tento fakt plne uvedomujú. Do vlastného vesmírneho programu preto dávajú skutočne všetko a za zvyškom planéty vôbec nezaostávajú.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú