Sonda Spojených arabských emirátov (SAE) odoslala svoju prvú snímku planéty Mars, oznámila v nedeľu podľa agentúry AFP saudskoarabská vesmírna agentúra.

Na snímke „je zachytená najväčšia sopka v slnečnej sústave, Olympus Mons, v rannom slnečnom svite,“ uviedla vesmírna agentúra. Snímka bola urobená z výšky 24.700 kilometrov nad povrchom Marsu v stredu – deň po tom, ako sa sonda Amal (Nádej) po prekonaní takmer 500 miliónov kilometrov úspešne dostala na obežnú dráhu planéty Mars.

Ide o prvú medziplanetárnu misiu arabskej krajiny. Úlohou sondy Amal počas najmenej dvoch rokov bude z obežnej dráhy skúmať atmosféru Marsu a monitorovať klimatické zmeny. Do vesmíru vyniesla sondu Amal raketa SAE, ktorá odštartovala z japonského vesmírneho strediska Tanegašima v júli 2020.

Zobraziť celú galériu (1)
Mohammed bin Rashid Space Center/UAE Space Agency

V stredu sa dostala na obežnú dráhu Marsu aj čínska sonda Tchien-wen-1. Čínska vesmírna agentúra zverejnila v piatok videozáznam zhotovený touto sondou. Súčasťou päťtonovej sondy Tchien-wen-1 (v preklade Otázky nebesiam), ktorú vypustili z južnej Číny minulý rok v júli, je pristávací modul a diaľkovo ovládané solárne vozidlo (rover).

Čínski vedci dúfajú, že 240-kilogramovému pristávaciemu modulu sa v máji podarí pristáť v impaktnom kráteri Utopia. Sonda Tchien-wen-1 odštartovala približne v rovnakom čase ako konkurenčná americká misia.

Dňa 18. februára by malo na povrch Marsu zosadnúť robotické vozidlo amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) s názvom Perseverance (Vytrvalosť). Súčasťou technického vybavenia sondy je aj malá helikoptéra Ingenuity (Vynaliezavosť).

Ďalšie články:

Zdroj: TASR

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP