Štátne IT projekty na Slovensku nie sú vypracované vždy podľa predstáv, no za chyby sa platí. Premiér Róbert Fico tvrdí, že ľudia zodpovední za nedostatky vedia zo svojích pozícií pod vplyvom veľkého tlaku odísť aj sami. Informuje Živé.sk

Róbert Fico bol počas víkendu hosťom RTVS v diskusnej relácii Sobotňajšie dialógy. Tam objasňoval ako to pri tých štátnych IT projektoch vlastne chodí. K problému pri elektronických občianskych preukazoch sa premiér vyjadril takto: „Je to z jedného vrecka do druhého vrecka. Peniaze sa presunú z ministerstva vnútra do štátneho rozpočtu alebo naopak.“

Putovanie pokút

V súvislosti s týmto projektom má by kvôli jeho nedostatkom vrátených zhruba 10 miliónov eur a ďalších 18,6 miliónov rezort pošle za problémy pri Elektronických službách pre osvedčenie o evidencii vozidla, Registri adries a Registri fyzických osôb. Svoju pokutu má kvôli známym problémom portálu Slovensko.sk zaplatiť aj NASES, a to vo výške až 7 miliónov eur. Rozsah a mieru zlyhania v jednotlivých projektoch je ťažké určiť. Podľa Róberta Fica však zodpovední ľudia pod vplyvom tlaku dokážu odísť zo svojich postov.

Otázka stojí, či nestačí v danom prípade urobiť nápravu stavu alebo ísť ďalej. Ale domnievam sa, že Slovensko je dnes tak vyspelá krajina z pohľadu vyvodzovania zodpovednosti, že pokiaľ sa stane niečo vážne, tlak na ľudí je enormný. Čiže keby to bolo niečo také, že minister, štátny tajomník alebo iný úradník mal odísť, tak odíde.“- Róbert Fico, premiér Slovenskej republiky.

Počas diskusie v relácií Sobotňajšie dialógy padla otázka aj ohľadne elektronických podpisov, pri ktorých mala pochybiť nemecká spoločnosť Infineon. Róbert Kaliňak v súvislosti s týmto problémom reagoval výzvou na hacknutie jeho podpisu.

Nenechaj si ujsť
Andrej Kiska varuje: Mladí ľudia sa uchyľujú k extrémizmu. Na vine sú sociálne siete

Slovenská odborná komunita však apelovala na to, že išlo len zdôraznenie bezpečnostnej otázky elektronických podpisov. Konzultant svetovo známej spoločnosti IBM, Ivan Makatura, však vníma tvrdenia ministra ako príliš vzťahovačné. Počas tlačovej konferencie tiež vyzval štát a kompetentných, aby boli elektronické certifikáty pre elektronické podpisy neplatné.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú