Z portálu Screenrant sa k nám dostáva informácia, že Spider-Man sa vracia do MCU. Štúdiá Disney a Sony totižto práve oznámili tretí film z príbehu “Homecoming“, ktorý bol prvou sólovkou Petera Parkera vo vesmíre Marvel Studios.

Ešte predtým, ako sa dostaneme k novinke, by sme vás radi uviedli do centra diana. Ako už možno viete, štúdio Marvel Studios nevlastní práva na postavu Spider-Mana. To v preklade znamená, že sa Peter Parker nemohol objaviť v žiadnom filme, ktorý sa odohráva v Marvel Cinematic Universe.

Práva na celý pavúčí svet totiž vlastní štúdio Sony Pictures, ktoré v minulosti vytvorilo filmové série Spider-Man a The Amazing Spider-Man. Po finančných neúspechoch však prišlo na dohodu medzi Marvel Studios a Sony Pictures, ktorá funguje na jednoduchej báze. Spider-Man môže byť súčasťou MCU a mať svoje sólové filmy, pokiaľ sú dodržané určité pravidlá.

Ako funguje dohoda medzi Disney a Sony?

Rovnica je jednoduchá – Marvel Studios produkuje všetky Spider-Man filmy, zatiaľ čo sa štúdio Sony Pictures stará o ich distribúciu. Problém nastáva pri rozdelení zárobkov, keďže Marvel Studios dostáva z profitu iba 5% a berie si všetok profit z propagačného tovaru (merchandise). Ostatných 95% zárobkov z filmu si na účet pripisuje štúdio Sony Pictures. Jednoduchým príkladom je neuveriteľne úspešný film Spider-Man: Ďaleko od domova, ktorý nedávno prekonal aj Skyfall a stal sa tak najlepšie zarábajúcim filmom od Sony.

Zároveň v zárobkoch prekonal všetky ostatné Spider-Man filmy, ktoré kedy vznikli. Bavíme sa tu o celosvetovom zárobku enormných 1,109,905,159 amerických dolárov. Približne to teda vychádza tak, že Marvel Studios z tohto filmu dostalo iba $55 miliónov, čo je naozaj iba omrvinka z celkového zárobku. Treba si uvedomiť, že práve Marvel Studios vybudoval pre Sony Pictures miliardový biznis a dokázal to iba za pomoci dvoch filmov.

Na druhú stranu je pravda, že tieto sólové filmy financuje Sony. Produkcia snímky Spider-Man: Ďaleko od Domova stála 160 miliónov amerických dolárov, pričom ďalších (rekordných) $288 miliónov bolo použitých na propagáciu a marketing. Štúdio si teda stanovilo ďalšiu podmienku – pokiaľ Ďaleko od domova nezarobí 1 miliardu, tak sa Peter Parker môže rozlúčiť s Marvel Cinematic Universe.

Spider-Man je späť

Po tom, čo nás prekvapila správa, že Peter Parker odišiel z MCU, prichádza opäť dobrá správa. Práve bola oznámená informácia, že Kevin Feige, prezident Marvel Studios, bude opäť spolupracovať so Sony Pictures a spoločne prinesú tretí Spider-Man film. Americká premiéra je nastavená na 16. júla 2021, čo znamená, že v tomto roku 4. fázy uvidíme až štyri marvelovky, informuje Deadline.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom