Z portálu Screenrant sa k nám dostáva informácia, že Spider-Man sa vracia do MCU. Štúdiá Disney a Sony totižto práve oznámili tretí film z príbehu “Homecoming“, ktorý bol prvou sólovkou Petera Parkera vo vesmíre Marvel Studios.
Ešte predtým, ako sa dostaneme k novinke, by sme vás radi uviedli do centra diana. Ako už možno viete, štúdio Marvel Studios nevlastní práva na postavu Spider-Mana. To v preklade znamená, že sa Peter Parker nemohol objaviť v žiadnom filme, ktorý sa odohráva v Marvel Cinematic Universe.

Práva na celý pavúčí svet totiž vlastní štúdio Sony Pictures, ktoré v minulosti vytvorilo filmové série Spider-Man a The Amazing Spider-Man. Po finančných neúspechoch však prišlo na dohodu medzi Marvel Studios a Sony Pictures, ktorá funguje na jednoduchej báze. Spider-Man môže byť súčasťou MCU a mať svoje sólové filmy, pokiaľ sú dodržané určité pravidlá.
Ako funguje dohoda medzi Disney a Sony?
Rovnica je jednoduchá – Marvel Studios produkuje všetky Spider-Man filmy, zatiaľ čo sa štúdio Sony Pictures stará o ich distribúciu. Problém nastáva pri rozdelení zárobkov, keďže Marvel Studios dostáva z profitu iba 5% a berie si všetok profit z propagačného tovaru (merchandise). Ostatných 95% zárobkov z filmu si na účet pripisuje štúdio Sony Pictures. Jednoduchým príkladom je neuveriteľne úspešný film Spider-Man: Ďaleko od domova, ktorý nedávno prekonal aj Skyfall a stal sa tak najlepšie zarábajúcim filmom od Sony.
Zároveň v zárobkoch prekonal všetky ostatné Spider-Man filmy, ktoré kedy vznikli. Bavíme sa tu o celosvetovom zárobku enormných 1,109,905,159 amerických dolárov. Približne to teda vychádza tak, že Marvel Studios z tohto filmu dostalo iba $55 miliónov, čo je naozaj iba omrvinka z celkového zárobku. Treba si uvedomiť, že práve Marvel Studios vybudoval pre Sony Pictures miliardový biznis a dokázal to iba za pomoci dvoch filmov.

Na druhú stranu je pravda, že tieto sólové filmy financuje Sony. Produkcia snímky Spider-Man: Ďaleko od Domova stála 160 miliónov amerických dolárov, pričom ďalších (rekordných) $288 miliónov bolo použitých na propagáciu a marketing. Štúdio si teda stanovilo ďalšiu podmienku – pokiaľ Ďaleko od domova nezarobí 1 miliardu, tak sa Peter Parker môže rozlúčiť s Marvel Cinematic Universe.
Spider-Man je späť
Po tom, čo nás prekvapila správa, že Peter Parker odišiel z MCU, prichádza opäť dobrá správa. Práve bola oznámená informácia, že Kevin Feige, prezident Marvel Studios, bude opäť spolupracovať so Sony Pictures a spoločne prinesú tretí Spider-Man film. Americká premiéra je nastavená na 16. júla 2021, čo znamená, že v tomto roku 4. fázy uvidíme až štyri marvelovky, informuje Deadline.
Čítajte viac z kategórie: Filmy & seriály
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
Teraz čítajú

CINEMAX oslavuje 20 rokov! Príbeh značky, ktorý zmenil slovenský filmový priemysel

Najlepšie sci-fi 2026 práve pribudlo online aj s dabingom. Dá sa pozrieť úplne zadarmo

Diváci sa potešia. Veľký operátor odomkol tri platené stanice, pridal sa aj Skylink

Netflix vytiahne svoje najväčšie eso. TOP 10 nových filmov a seriálov v júli

Dva týždne a príde veľkoleposť. Film roka sa ukazuje vo finálnom traileri
- 24 hod
- 48 hod
- 7 dní
-
- Veľký operátor na Slovensku končí a dnes ruší všetky pobočky. Náhrada sľubuje viac výhod
- Zálohovanie fliaš by mohlo skončiť. Vedci našli oveľa lepšie využitie plastov, ktoré pomôže ekonomike
- Netflix vytiahne svoje najväčšie eso. TOP 10 nových filmov a seriálov v júli
- Dva týždne a príde veľkoleposť. Film roka sa ukazuje vo finálnom traileri
- Dojazd 1 660 km a smiešna cena: Nová vlajková loď BYD vyráža dych
-
- Veľký operátor na Slovensku končí a dnes ruší všetky pobočky. Náhrada sľubuje viac výhod
- Zálohovanie fliaš by mohlo skončiť. Vedci našli oveľa lepšie využitie plastov, ktoré pomôže ekonomike
- Netflix vytiahne svoje najväčšie eso. TOP 10 nových filmov a seriálov v júli
- Dva týždne a príde veľkoleposť. Film roka sa ukazuje vo finálnom traileri
- Dojazd 1 660 km a smiešna cena: Nová vlajková loď BYD vyráža dych
-
- Počasie odhalilo achillovú pätu moderných domov. Ľudia riešia ťažkú dilemu
- Veľký operátor na Slovensku končí a dnes ruší všetky pobočky. Náhrada sľubuje viac výhod
- Zálohovanie fliaš by mohlo skončiť. Vedci našli oveľa lepšie využitie plastov, ktoré pomôže ekonomike
- Cesta z plastu znela ako ekologická katastrofa. Po 11 mesiacoch však prišli prekvapivé výsledky
- Väčšina Slovákov má doma televízor na nesprávnom mieste. Zabúdajú na fyziku obrazu

