Microsoft už roky experimentuje s rôznymi možnými verziami svojho Windowsu, aby sa mohol postaviť proti Googlu a jeho Chrome OS. Práve tento operačný systém sa v poslednom čase rozšíril do mnohých zariadení, no čoskoro sa môže dočkať konkurenta. Windows Lite s kódovým označením „Santorini“ prinesie odlišné možnosti ako klasický Windows 10, vďaka čomu má na trhu ohroziť Chrome OS.

Vývoj moderných zariadení napreduje čoraz rýchlejšie a budúcnosť zrejme tkvie aj podľa Microsoftu v modeloch s dvomi obrazovkami. Hoci sa prvé novinky tohto segmentu objavili len medzi smartfónmi, nie je vylúčené, že sa s takouto výbavou stretneme aj v iných produktoch. Kategórii notebookov a tabletov sa snaží dominovať svojim systémom Chrome OS aj Google, ktorému sa s ním podarilo v posledných rokoch preraziť.

Windows Lite má byť odpoveďou na Chrome OS

Zatiaľ čo Chrome OS stúpal na popularite, Microsoft sa prizeral a vymýšľal spôsob ako by dokázal ponúknuť podobné riešenie. Zdroj blízky spoločnosti prezradil portálu The Verge, že tento softvérový gigant sa plánuje sústrediť práve na zariadenia s dvomi displejmi. Tie by sa mohli ukázať už do konca tohto roka, no to závisí aj od výrobcov komponentov a hardvéru. Microsoft sa o podobný počin snažil už aj v minulosti, kedy sme z jeho dielne videli napríklad Windows RT, informoval portál SlashGear.

Zobraziť celú galériu (2)
Odhalená podoba Windows Lite. Zdroj fotografie: Brad Sams/Petri

Nenechaj si ujsť
Microsoft predstavil druhú generáciu futuristických okuliarov Hololens 2. Neuveriteľný zážitok, no cenovka nie je pre každého

Hoci sa aj tento Windows Lite môže zdať podobným nápadom, jeho riešenie bude odlišné. Microsoft má totiž pracovať na novom C-Shell a Windows Core OS, pričom má ísť o modulárnejšiu verziu Windows Shell ako ho poznáme dnes. Časť Windows Core OS je už dnes súčasťou produktov ako HoloLens 2. Kódové označenie „Santorini“ pre Windows Lite odhalil ešte v minulom roku Brad Sams z portálu Petri a teraz sa na verejnosť dostala tiež možná podoba používateľského prostredia, ktoré sa od Windowsu 10 bude značne líšiť.

Zobraziť celú galériu (2)
Captain Gizmo/YouTube

Zatiaľ však nie je jasné, či s takou podobou tento vyvíjaný systém príde, pretože Microsoft toho môže ešte veľa zmeniť. Cieľ spoločnosti je ale jasný. Viac informácií sa pritom môžeme dozvedieť už počas májovej konferencie Build developer, kedy môže tento gigant odhaliť svoju stratégiu, ktorá mu má pomôcť ohroziť Chrome OS s novým Windows Lite. S nástupom zariadení s dvomi obrazovkami tak bude čoraz jednoduchšie uplatniť v praxi takýto systém, ktorý by umožnil využiť ich potenciál skutočne naplno.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

Články, ktoré hýbu svetom