Nemecká vláda dosiahla s Európskou komisiou dohodu v spore o zákaze automobilov so spaľovacími motormi. Uviedli to v sobotu nemecký minister dopravy Volker Wissing a podpredseda EK Frans Timmermans. TASR správu prevzala za agentúry DPA.

Obavy sú preč

„Európa zostáva neutrálna v oblasti technológii. Vozidlá so spaľovacími motormi budú môcť byť vyrábané aj po roku 2035, ak budú tankovať výlučne uhlíkovo neutrálne palivá,“ napísal Wissing na sociálnej sieti. Dodal, že záväzne bude dohodnutý konkrétny postup a časový plán.

„Chceme, aby bol proces uzavretý do jesene 2024,“ napísal Timmermans na Twitteri. EK sa podľa jeho vyjadrení s Nemeckom dohodla na budúcom používaní tzv. e-palív. Teraz budú obe strany pracovať na čo najskoršom zavedení CO2 štandardov pre automobily.

freepik/Zero Petroleum (Úprava redakcie)

Výnimka na predaj spaľovacích motorov sa má týkať aj automobiliek s nízkou produkciou, ktoré väčšinou vyrábajú drahé a luxusné modely. Ide o tie najluxusnejšie automobilky, ktoré vyrábajú extrémne drahé exotické hyperautá, ako napríklad Pagani, Bugatti či Koenigsegg.

Vážne nezhody

Zákaz spaľovacích motorov nie je jediným problémom v EÚ, s ktorým sa automobilky museli popasovať. Prísť totiž mala aj úplne nová emisná norma, kvôli ktorej by museli automobilky investovať obrovské financie do vývoja napriek tomu, že by krátko na to s predajom spaľovacích motorov úplne prestali. Povolenie spaľovania uhlíkovo neutrálnych palív tak môže byť riešením tohto problému.

Nešťastné riešenie

Členské krajiny EÚ a Európsky parlament sa už v októbri minulého roka dohodli na zákaze predaja nových áut so spaľovacími motormi od roku 2035. Konsenzus však narušili požiadavky vznesené predovšetkým nemeckou vládou, aby boli zo zákazu vyňaté vozidlá používajúce syntetické palivá.

Yamaha/Toyota

Na jednej strane je toto riešenie v poriadku, keďže bude do značnej miery eliminovaný dopad na životné prostredie a klimatické zmeny, pričom budú o niečo spokojnejší aj zákazníci a výrobcovia. Na druhej strane však budú autá aj naďalej emitovať lokálne emisie, ktoré sú najmä v mestách vážnym zdravotným rizikom.

Znečistené ovzdušie súvisí s chronickým kostným ochorením oveľa viac, ako si vedci doteraz mysleli. Experti sa zamerali na osteoporózu, ktorej riziko narastá vekom, avšak, ako potvrdzuje nová štúdia prezentovaná v The Lancet, aj so zvyšujúcim sa znečistením ovzdušia.

Čím horšie je na tom ovzdušie, tým nižšia hustota minerálov v kostiach v celom tele a vzniká tak priestor pre závažné ochorenia, ako je napríklad práve spomínaná osteoporóza.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú