Znečistené ovzdušie súvisí s chronickým kostným ochorením oveľa viac, ako si vedci doteraz mysleli, informuje ScienceAlert. Na problematiku vrhá čerstvé svetlo nová štúdia, ktorá prináša nepríjemné zistenia a potvrdzuje, že nebezpečné emisie vypúšťané do ovzdušia vplývajú na ľudské telo oveľa viac, než si myslíme.

Len jeden z mnohých problémov

Experti sa zamerali na osteoporózu, ktorej riziko narastá vekom, avšak, ako potvrdzuje nová štúdia prezentovaná v The Lancet, aj so zvyšujúcim sa znečistením ovzdušia. Čím horšie je na tom ovzdušie, tým nižšia hustota minerálov v kostiach v celom tele a vzniká tak priestor pre závažné ochorenia, ako je napríklad práve spomínaná osteoporóza.

„Naše nálezy potvrdzujú, že zlá kvalita ovzdušia môže byť rizikovým faktorom pre stratu kostného tkaniva, nezávisle od socioekonomických a demografických faktorov,“ vysvetľuje biomedik Diddier Prada, ktorý spolu s kolegami dokázal, že nárast dusíkového znečistenia vo výške o približne 10 % spôsobuje každoročne stratu približne 1,22 % hustoty minerálov v bedrových stavcoch.

To je až približne dvakrát rýchlejšia strata, než sa očakáva v dôsledku starnutia. Tím predpokladá, že dôvodom je umieranie kostných buniek kvôli rôznym mechanizmom, v rámci ktorých spôsobuje znečistené ovzdušie a v ňom obsiahnuté látky škody na ľudskom tele.

Sunrise Air Industry Smog Air Pollution Pollution

Státisíce životov ročne

Len v roku 2019 bolo v Európe zaznamenaných odhadom 307 000 predčasných úmrtí spôsobených znečistením ovzdušia jemnými prachovými časticami s rozmermi do 2,5 mikrometra (PM2,5). Znečistenie ovzdušia zostáva podľa EEA najväčšou hrozbou pre zdravie ľudí v Európe. Za väčšinou predčasných úmrtí pripisovaných znečistenému ovzdušiu sú srdcové choroby a mozgové príhody, po ktorých nasledujú pľúcne ochorenia vrátane rakoviny.

Nebezpečné oxidy dusíka

Vedci ďalej dodávajú, že sa tak jedná o vôbec prvý priamy dôkaz o škodlivom vplyve oxidov dusíka, za ktoré môže do značnej miery automobilová doprava, na kosti, píše Columbia University. Aj keď sú výsledky skutočne presvedčivé, jediná štúdia nie je postačujúca na definitívne potvrdenie tohto vplyvu a je potrebné tieto zistenia podrobiť skúškam a ďalšiemu výskumu.

Aj keď je veľmi ťažké vyhnúť sa takémuto znečisteniu, dobrou správou je, že je možné tento problém riešiť. Ak by sa napríklad členské krajiny EÚ riadili najnovšími usmerneniami Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) o kvalite ovzdušia, okolo 178 000 úmrtiam by sa podľa odborníkov dalo teoreticky zabrániť.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú