Elektrický kamión nemeckej spoločnosti Mercedes-Benz urazil 1 000 km cez pohorie Álp, informuje portál Electrek. Na míľniku je však zaujímavé najmä to, že sa kamiónu podarilo uraziť túto cestu len s jedinou zastávkou na dobitie obrovských batérií, pričom značka vďačí za tento úspech viacerým dôležitým parametrom.

3 motory a obrovský výkon

40-tonové monštrum v podobe elektrického nákladiaku eActros 600 zvládlo trasu cez Alpy, ktorá dosahovala až 1 000 km vrátane cesty späť, vďaka vysokej kapacite batérie, ale aj nesmierne efektívnej rekuperácii a pohonu. Ten v tomto prípade tvoria dva elektromotory s celkovým výkonom 400 kW, ktorý je možné dočasne navýšiť až na 600 kW.

Elektrický kamión eActros 600 je okrem toho vybavený až tromi lítium-železo-fosfátovými batériami (LFP), vďaka ktorým dosahuje kapacitu až 600 kWh, od čoho je odvodený aj názov modelu. Rozdelenie batérií pomohlo dosiahnuť aj rýchle nabíjanie a to z 20 % na 80 % v priebehu 30 minút.

Testovanie elektrického kamiónu Mercedes eActros 600

Oficiálneho predstavenia sa má eActros 600 dočkať už dnes, 10. októbra a do sériovej výroby sa dostane v roku 2024. Ako spomína InsideEVs, Mercedes už toto elektrické nákladné monštrum otestoval aj v španielskych horúčavách, kde prešiel intenzívnymi skúškami a následne urazil „po vlastných“ vyše 1 900 km naspäť do Nemecka.

Darí sa im čoraz viac

Kým v oblasti osobne automobilovej dopravy je elektrifikácia oveľa rýchlejšia, automobilkám trvalo dlhšie prísť s vhodnými elektrickými modelmi. Tie však začínajú žať nemalý úspech a ich používané začína intenzívne rásť – v niektorých prípadoch o stovky percent.

Už má aj konkurenciu

Azda najznámejšou konkurenciou je momentálne kamión od americkej automobilky Tesla v podobe modelu Semi, ktorý má uraziť na jedno nabitie až 800 km. Presné hodnoty v reálnej prevádzke zatiaľ známe nie sú, avšak prvé kusy už boli dodané zákazníkom a začalo ich pravidelné používanie.

Mercedes odhalil elektrický ťahač eActors 600 koncom minulého roka a sľuboval dojazd 500 km na jedno nabitie, čo sa, ako ukazuje test v Alpách, podarilo. Podľa automobilky je životnosť tohto ťahača, respektíve jeho batérie viac ako 10 rokov, počas ktorých najazdí 1,2 milióna kilometrov.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú