Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Satelit Jupiter-3 vynesie do vesmíru kozmická spoločnosť SpaceX a podľa najnovších údajov o jeho parametroch však pôjde o skutočne rekordnú misiu, informuje Interesting Engineering.

Jupiter-3, známy tiež pod názvom Echostar 24, sa stane najťažším komerčným satelitom na geostacionárnej obežnej dráhe a pre SpaceX svitá na ešte lepšie časy, než doteraz.

Našiel svoje využitie

Falcon Heavy vzlietol po prvý raz v roku 2018 a odvtedy má na konte len tri lety. Na druhej strane, Falcon 9 odvtedy splnil desiatky veľkolepých misií a stal sa miláčikom trhu.

Dôvodom je, že pre absenciu veľkej rakety s nižšou cenou letu ako Delta IV Heavy spoločnosti ULA, chýbal aj záujem komerčných spoločností o konštruovanie veľkých a ťažkých satelitov.

S príchodom Heavy na trh sa však otvorili dvere viacerým vedeckým inštitúciám a komerčným záujemcom ako sú napríklad EchoStar a Maxar Technologies, ktorý pracuje na stavbe spomínaného satelitu Jupiter-3.

Podľa najnovších informácií od SpaceNews je doručenie tohto satelitu odložené, zároveň však došlo k aktualizácii jeho parametrov.

SpaceX

Jupiter-3 dosiahne hmotnosť až 9 200 kg, čo z neho podľa Teslarati robí najväčší komerčný satelit na geostacionárnej obežnej dráhe Zeme. Z výšky 35 785 km má pozorovať Zem a k jeho vyneseniu do kozmu dôjde začiatkom roka 2023, ak nedôjde k ďalším odkladom. Pôvodne mal odštartovať v júni tohto roku.

Problém s pristátím

Aj keď sa SpaceX pokúsil o pristátie všetkých troch raketových nosičov, teda hlavného a dvoch prídavných, raketa Falcon Heavy s tým má, zdá sa, osobný problém. Dvakrát sa totiž pristátie centrálneho stupňa nepodarilo vôbec, raz sa prevrátil počas transportu na súš. Prídavné stupne zatiaľ pristáli vždy úspešne.

Odštartoval novú éru

Falcon Heavy odštartoval pre komerčný vesmírny sektor úplne novú éru, vďaka čomu má na konte hneď niekoľko rezervácií a aj keď v posledných štyroch rokoch lietal len skutočne zriedkavo, čaká ho najmenej desať misií a v rámci niektorých z nich sa dostane až k Mesiacu, kde pomôže postaviť vesmírnu stanicu Gateway pre program Artemis.

Okrem toho má k stanici vyniesť aj kozmickú loď Dragon XL, rozšírenú verziu klasickej lode Dragon, ktorá je používaná na zásobovanie Medzinárodnej vesmírnej stanice. Do vesmíru vynesie aj výnimočnú družicu Europa Clipper, ktorá zblízka preskúma mesiac Europa a v budúcnosti sa k nej pripojí Europa Lander, ktorý na tomto mesiaci aj pristane.

NASA/SpaceX

Ešte väčší rozruch než Falcon Heavy môže v blízkej budúcnosti vyvolať raketa Starship, ktorá má dokázať vyniesť do kozmu oveľa ťažší náklad za ešte nižšiu cenu než samotný Falcon Heavy či dokonca Falcon 9.

Vedci o ňu majú záujem už teraz a prichádzajú s rôznymi spôsobmi pre jej využitie na iných planétach – do vesmíru sa pritom nedostala zatiaľ ani raz.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú