Europa Clipper, sonda mieriaca na jeden z mnohých mesiacov Jupitera, Europu, nakoniec poletí na súkromnej rakete. K mesiacu ju mala pôvodne vyniesť raketa SLS, ktorú momentálne NASA vyvíja a pre sondu by ponúkla špecifické výhody, avšak tohto plánu sa museli vzdať, informuje SPACE.

SLS vypadáva z hry – dobrá správa pre platcov daní

Keď projekt Europa Clipper započal, sonda mala podľa plánu poletieť do vesmíru na dlhé roky pripravovanej rakete SLS, ktorej primárnou misiou je dostať ľudí opäť na Mesiac v rámci programu Artemis. Pre projekt Europla Clipper však predstavoval takýto let hneď niekoľko problémov, ktoré jednoducho nemohli len tak prehliadnuť.

Pripravovaná raketa Space Launch System (SLS). Zdroj: NASA

Hlavnou výhodou SLS je, že by sa sonda Europa Clipper dostala od Zeme k mesiacu Europa oveľa rýchlejšie a to za menej než tri roky, práve vďaka parametrom tejto obrovskej rakety. Tam však výhody končia a prichádzajú hrôzostrašné nevýhody. Okrem toho, že hrozila nekompatibilita hardvéru sondy a rakety, samotná SLS zatiaľ neexistuje a aj v najbližších rokoch ich bude nedostatok.

Všetky rakety SLS sú potrebné pre misie Artemis a projekt by teda musel čakať niekoľko rokov, než by sa mu na jej palube ušlo miesto. A to nevraviac o sume, ktorú musí vláda za takýto let vysoliť – jeden let SLS môže totiž podľa novších odhadov stáť viac než 2 miliardy amerických dolárov, píše SpaceNews. Pre porovnanie, Falcon Heavy vynesie moduly pre vesmírnu stanicu k Mesiacu za cenu 332 miliónov.

SpaceX

Europa Clipper môže okrem Falcon Heavy poletieť aj na palube Delta IV Heavy – ide o dve najsilnejšie rakety momentálne v prevádzke. Aj keď sa ani jedna z nich nevyrovná SLS a sonda sa dostane kvôli horšej trajektórii k svojej destinácii až v roku 2030 (vzhľadom na nedostatok rakiet SLS by to zrejme aj tak nezvládla skôr), za potenciálne ušetrených 1,5 miliárd  dolárov to stojí.

Europa Clipper a jeho dôležité poslanie

Cieľom sondy je podrobne preskúmať mesiac Europa a jeho povrch pre zistenie, či na ňom vládnu podmienky vhodné pre život. Plavidlo na obežnej dráhe Jupitera preletí okolo jeho mesiaca každé dva týždne a vždy pritom mierne zmení svoju trasu, vďaka čomu počas približne 45 blízkych preletov preskúma takmer celý povrch. Kvôli svojej dráhe sa môže výška sondy nad mesiacom pohybovať od 2700 do 25 kilometrov a vzdialené teleso tak uvidí skutočne zblízka.

NASA

Výška plavidla má dosahovať 6 metrov, rozpätie solárnych panelov 22 metrov a celková hmotnosť sa vyšplhá na 6 000 kg, vrátane potrebného paliva. Ide teda o pomerne veľkú sondu a všetky jej potrebné zariadenia sú bezpečne obklopené hrubými stenami z titanu a hliníku, keďže Europa je v oblasti silnej radiácie zachytenej v magnetickom poli Jupitera, informuje NASA.

Europa Clipper ponesie okrem iného aj termálne zariadenie pre identifikovanie teplejších zón na povrchu mesiaca – Hubblov teleskop totiž v roku 2012 objavil nad povrchom Europy vodnú paru, ktorá zrejme súvisí s obrovským oceánom pod ľadovým povrchom. Práve vďaka nemu je Europa skvelým kandidátom pre možný mimozemský život, ktorý sa vedci usilujú nájsť. A nech už sonda poletí na akejkoľvek rakete, pre vedu prinesie dôležité poznatky a posunie nás opäť vpred.

Pošli nám TIP na článokTeraz čítajú

NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP