Musk objasnil nečakanú explóziu Starshipu po úspešnom pristátí. Čo ju spôsobilo?
Druhý stupeň rakety Starship má za sebou už niekoľko testov, z ktorých oba výškové skončili neúspešným pokusom o pristátie. SpaceX sa dnes pokúsi o rovnaký let znovu, pristávanie však prebehne inak, než doteraz, informuje SpaceX. Blíži sa aj jej prvá komerčná misia dearMoon, ktorá ponesie až 12 ľudí k Mesiacu a naspäť.
Aktualizácia 10. marca:
Prototyp vesmírnej lode Starship SN10 má za sebou prvé úspešné pristátie. Ďalšie testovanie tohto prototypu však zhatil nečakaný výbuch, ktorý nastal krátko po pristátí, pričom pri explózii bola celá konštrukcia lode vyhodená do vzduchu a pri dopade sa zničila. Elon Musk teraz prezradil príčinu toho, prečo vôbec k takejto explózii došlo.
Pri pristátí mali nohy prototypu problém s vysunutím. Po dopade sa tak nohy a spodná časť konštrukcie poškodili. Tvrdší dopad mal spôsobiť motor, ktorý mal nízky ťah, pravdepodobne pre únik a spotrebu hélia z palivovej nádrže. Kvôli nízkemu ťahu tak boli pri pristávaní vo vyššej rýchlosti 10 m/s poškodené spomenuté časti prototypu, čo sa koniec koncov prejavilo aj naklonením samotnej lode.
SN10 engine was low on thrust due (probably) to partial helium ingestion from fuel header tank. Impact of 10m/s crushed legs & part of skirt. Multiple fixes in work for SN11.
— Elon Musk (@elonmusk) March 9, 2021
Pri pristátí bolo vidieť, ako stroj mierne „podskočil“ a dosadol späť na pevnú plochu. Celý tento moment bol zachytený aj na spomalenom videu. Ak by sa však podľa Muska použilo pri tlakovaní metánu do nádrže autogénne tlakovanie, bubliny by sa pri úniku vrátili späť do kvapalného stavu. Hélium bolo do nádrže pridané kvôli tomu, aby sa zabránilo špliechaniu kvapalného metánu.
Fair point. If autogenous pressurization had been used, CH4 bubbles would most likely have reverted to liquid.
Helium in header was used to prevent ullage collapse from slosh, which happened in prior flight. My fault for approving. Sounded good at the time.
— Elon Musk (@elonmusk) March 9, 2021
Objavili sa však aj špekulácie, že pokiaľ by mal motor počas pristávania dostatočný ťah, pristávacie nohy by sa dokázali včas vysunúť a nedošlo by k spomínanému poškodeniu ani tvrdému pristátiu. Tieto informácie ale Musk zatiaľ nepotvrdil.
Aktualizácia o 6:00, 4. marca:
Spoločnosť sa nakoniec odhodlala k testu prototypu SN10, ktorý prebehol ukážkovo. Počas stúpania boli postupne vypínané motory, až kým stroj nedosiahol výšku 10 km. Počas pristávacieho manévru naštartovali všetky tri motory, pričom po zvolení dvoch najlepších jeden zhasol okamžite. Po prevrátení plavidla do vertikálnej polohy zhasol ďalší motor a pristávanie prebiehalo len pomocou jediného raketového motoru Raptor.
Live feed of Starship SN10 flight test → https://t.co/Hs5C53qBxb https://t.co/Au6GmiyWN8
— SpaceX (@SpaceX) March 3, 2021
Ako mnohí čakali, pristávacia sekvencia je funkčná. Problémom sa stali pristávacie nohy, ktorým zatiaľ SpaceX nevenoval dostatok pozornosti a potrebujú vážne zmeny. SN10 totiž po dosadnutí utrpela vážne poškodenie, kvôli ktorému z nej začal zrejme unikať metán.
Pozemné systémy sa snažili požiar márne uhasiť a po niekoľkých minútach na pristávacej ploche raketa explodovala. Môžeme tak s istotou povedať, že SN10 zvládla všetko – vzlietnuť, pristáť a ešte to aj osláviť ohňostrojom.
Oof. SN10 has decided to join SN8 and SN9.
Still a great advancement with the landing.
➡️https://t.co/bOsEo1u0u0 pic.twitter.com/RiXV6e3u04
— Chris B – NSF (@NASASpaceflight) March 3, 2021
Aktualizácia o 21:40, 3. februára:
Elon Musk potvrdil, že sa dnes o testovací let pokúsia znovu. Dôvodom vypnutia motorov bol nízky horný limit ťahu, ktorý zvýšia a celú sekvenciu zopakujú znovu.
Launch abort on slightly conservative high thrust limit. Increasing thrust limit & recycling propellant for another flight attempt today.
— Elon Musk (@elonmusk) March 3, 2021
Aktualizácia o 21:23, 3. marca:
SpaceX sa pokúsil o test Starship SN10, let však skončil 0,01 sekundy po naštartovaní motorov zo zatiaľ neznámeho dôvodu. Spoločnosť prezerá dostupné dáta a test sa môže naďalej uskutočniť ešte dnes. Plavidlo je v dobrom stave a podľa dostupných informácií nedošlo k žiadnemu vážnemu poškodeniu.
Jon Insprucker now saying they may try again in the window, so not an official scrub yet. Let's just standby.
SpaceX live:https://t.co/240MMCld9Q
NSF Live:https://t.co/bOsEo1u0u0 pic.twitter.com/If2M4EwmsB
— Chris B – NSF (@NASASpaceflight) March 3, 2021
Pôvodný článok:
Čo nezvládli SN8 a SN9, zvládne možno SN10
Po dvoch neúspešných pokusoch o pristátie sú očakávania od Starship so sériovým číslom SN10 vysoké a to aj napriek slovám Elona Muska, ktorý jej dal 60 % šancu na úspešné pristátie. Presný čas letu stanovený nie je, má sa však uskutočniť už dnes, s najväčšou pravdepodobnosťou vo večerných hodinách nášho času. O situácii a výsledku letu budeme neskôr informovať v tomto článku.
Starship SN10 looks set to attempt a test flight tomorrow! I always enjoy spending sunsets with these vehicles on the eves of their potential success or destruction. @NASASpaceflight pic.twitter.com/WyjzowOeHH
— Jack Beyer (@thejackbeyer) March 3, 2021
Kým počas pôvodných testov raketa naštartovala pri pristávaní dva motory, dnes sa pokúsi naštartovať všetky tri a následne z nich zvolí dva najvhodnejšie. Je tak možné vybrať dva, ktoré majú najvhodnejšiu pozíciu a ostáva tak tiež priestor na omyl. Ak totiž jeden z motorov zlyhá ako pri teste SN9, ešte vždy môže systém použiť ďalšie dva motory.
Zvyšok letu prebehne v zásade rovnako. SN10 naberie výšku najprv s tromi motormi, ktoré bude postupne vypínať. Po zhasnutí posledného z nich vo výške 10 km preberajú úlohu najmä štyri krídla a dýzy reaktívneho pohonu. Stroj začne padať naspäť “bruchom” napred a v poslednej chvíli naštartuje svoje motory. Potom nasleduje prvé úspešné pristátie alebo RUD (Rýchla neplánovaná demontáž).
Komerčný let okolo Mesiaca, termín je krkolomný
Spolu s novým testom prichádzajú aj informácie o tom, že SpaceX počíta s rokom 2023 ako s termínom pre misiu dearMoon. Za tú platí japonský podnikateľ a miliardár Yusaku Maezawa, ktorý v roku 2018 kúpil všetkých 8 sedadiel. Ak misia vyjde, okrem mnohých iných prvenstiev tiež pôjde o najväčšiu posádku, ktorá sa dostala do vesmíru na jednom plavidle.
Posádku pre dearMoon chcú vybrať zo záujemcov z celého sveta už tento rok, pričom koncom mája prebehnú posledné rozhovory a zdravotné prehliadky. Okrem ôsmich ľudí z celého sveta má však posádka pozostávať aj z ďalších, pričom jej celková veľkosť sa má pohybovať od 10 do 12 pasažierov, vrátane samotného miliardára, píše CNBC.
Predbežná registrácia je možná do 14. marca a má dve základné podmienky. Pasažier musí takýmto letom učiniť pokrok vo svojom odbore a tiež musí byť ochotný napomáhať v tom aj ostatným pasažierom. Misia tak má obrovský potenciál prebudiť v širokej verejnosti dodnes nevídaný záujem o vesmír, čo je pre pokrok ľudstva v tomto priemysle kľúčové.
Starship napreduje tempom, ako dodnes žiadna iná raketa
Nech už dopadne dnešný test akokoľvek, SN11 je kompletná, pripravená na montáž raketových motorov Raptor a následný výškový test. Na krk jej dýcha aj SN15 (12, 13 a 14 boli vďaka dostatku dát z prvých testov zrušené), ktorej všetky potrebné komponenty sú v továrni a čakajú len na svoje spojenie.
Raptor SN47 delivered with a special message “Wen Hop? Much Wow.” You gotta love these guys! ❤️🔥🚀🔥@NASASpaceflight https://t.co/4uKa4oKDDw pic.twitter.com/rnyOvCtMYS
— Mary (@BocaChicaGal) February 28, 2021
Na dobrej ceste k svojmu prvému letu je však aj ďalší obor, prototyp prvého stupňa s označením BN1, ktorého skonštruovaná časť už takmer dosahuje výšku druhého stupňa. Mnohé firmy svoje testy a lety odkladajú, avšak SpaceX so Starship neustále napreduje a intenzívne pokračuje vo vývoji, pričom sú na dobrej ceste k spôsobení obrovskej revolúcie v raketovom priemysle a vesmírnej turistike.
Čítajte viac z kategórie: Novinky
Ďakujeme, že čítaš Fontech. V prípade, že máš postreh alebo si našiel v článku chybu, napíš nám na redakcia@fontech.sk.
Teraz čítajú
Aplikuje lieky do mozgu a zachráni životy. Vedci vyvíjajú robota, ktorý je veľký ako zrnko ryže
Do 100 rokov im hrozí vyhynutie. Vedci vyvinuli malých lietajúcich robotov, ktorými nahradia včely
Nová vesmírna veľmoc chce dobyť vesmír. Za zlomok ceny dokážu to, čo USA a Čína za miliardy dolárov
Vedci dosiahli rekordnú presnosť. Definícia sekundy času sa môže významne zmeniť
Záhadný signál z vesmíru odhalil zvláštnu hviezdu. Dokáže nemožné a nemala by existovať
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP
Nočný incident v Bratislave: Hádka manželov skončila bodnutím
„Učiteľka mu v zlosti kričala do ucha.“ Mama 8-ročného dieťaťa s autizmom rozpráva svoj príbeh
Fico reagoval na Gašparove tvrdenia o výstupe z EÚ: „Slovensko sa musí pripraviť na všetky možné krízové situácie“
Šokujúce zistenie: Vážne zranenie hlavy vie aktivovať spiace vírusy v tele. Táto skupina ľudí trpí zvýšeným rizikom
Fitness aplikácia odhalila prísne tajné informácie francúzskeho námorníctva. Zistené údaje vyvolali obavy
- 24 hod
- 48 hod
- 7 dní
-
- Nová vesmírna veľmoc chce dobyť vesmír. Za zlomok ceny dokážu to, čo USA a Čína za miliardy dolárov
- Slovákom leží v zuboch dodnes. Toto je príbeh filmu, kvôli ktorému Habera zažaloval Tarantinovho žiaka
- Porušil legislatívu, tak ho rovno zabavili. V európskej krajine odobrali majiteľovi Teslu Cybertruck
- Známa spoločnosť vyvinula prvý spaľovací motor s unikátnym palivom. Trvalo im to 3 roky, minuli 120 miliónov eur
- Majú suverénne najlepšiu optiku aj WiFi. Toto je najlepší poskytovateľ internetu na Slovensku
-
- Známa spoločnosť vyvinula prvý spaľovací motor s unikátnym palivom. Trvalo im to 3 roky, minuli 120 miliónov eur
- Slovákom leží v zuboch dodnes. Toto je príbeh filmu, kvôli ktorému Habera zažaloval Tarantinovho žiaka
- Majú suverénne najlepšiu optiku aj WiFi. Toto je najlepší poskytovateľ internetu na Slovensku
- Majú zásoby 200 miliárd m³. Nečakaná krajina sa môže stať najväčším producentom plynu v Európe
- Nová vesmírna veľmoc chce dobyť vesmír. Za zlomok ceny dokážu to, čo USA a Čína za miliardy dolárov
-
- Spoliehali sa na Rusov, teraz im hrozí nedostatok plynu. Európsky štát čelí „najprísnejším sankciám v histórii“
- Známa spoločnosť vyvinula prvý spaľovací motor s unikátnym palivom. Trvalo im to 3 roky, minuli 120 miliónov eur
- Slovákom leží v zuboch dodnes. Toto je príbeh filmu, kvôli ktorému Habera zažaloval Tarantinovho žiaka
- Milovaný Windows tento rok končí. Microsoft núti 400 miliónov ľudí, aby si kúpili nový počítač
- TOP televízory roka 2025: Bezkáblový, ktorý popiera gravitáciu, gigantický „Číňan“ aj cena priehľadného LG
Astronómia je v ohrození. Vodíkový projekt môže zatieniť svetovú ikonu na pozorovanie vesmíru
Milióny ľudí o nej nevie. Skrytá funkcia iPhonu rozpozná rastliny aj svetové pamiatky
Eset varuje Slovákov. Vishingové podvody na seniorov sú čoraz častejšie
Vedci postavili 100-metrový reaktor, ktorý vyrába palivo zo slnečného žiarenia
Nemci priznali krutú realitu. Bez technológií Američanov by sme dlho neprežili
NAJČÍTANEJŠIE ZO STARTITUP
Nočný incident v Bratislave: Hádka manželov skončila bodnutím
„Učiteľka mu v zlosti kričala do ucha.“ Mama 8-ročného dieťaťa s autizmom rozpráva svoj príbeh
Fico reagoval na Gašparove tvrdenia o výstupe z EÚ: „Slovensko sa musí pripraviť na všetky možné krízové situácie“
Šokujúce zistenie: Vážne zranenie hlavy vie aktivovať spiace vírusy v tele. Táto skupina ľudí trpí zvýšeným rizikom
Fitness aplikácia odhalila prísne tajné informácie francúzskeho námorníctva. Zistené údaje vyvolali obavy
Copyright© 2025 by Startitup, s. r. o. Všetky práva vyhradené