Falcon Heavy má za sebou v uplynulých rokoch 3 úspešné štarty a čoskoro ho čakajú ďalšie. Okrem plánov pre vynášanie lunárnych modulov v programe Artemis je aj súčasťou dohody s americkou armádou. SpaceX naďalej pokračuje v testovaní stupňov rakety Falcon Heavy a aktuálne sa na základni objavil aj centrálny booster, informuje Teslarati.

Po takmer 2 rokoch od posledného štartu začal SpaceX pracovať na ďalšom lete Falconu Heavy, pre ktorý už začal kompletizovať hardvér a vykonáva testovanie. Samotná raketa využíva ekvivalentné prvé stupne ako Falcon 9, no centrálny stupeň je špecifický prispôsobený. Jeden z bočný stupňov bol videný pri transporte na základňu ešte v januári.

Neskôr sa začiatkom februára objavili aj fotografie z prepravy centrálneho stupňa. SpaceX tak po dlhšom čase opäť pracuje na ďalšej misii pre Falcon Heavy, ktorý má letieť tento rok hneď 2-krát. Podľa kontraktu s americkou armádou by mala raketa vyniesť neznáme utajované satelity v júli a neskôr potom aj v októbri.

Falcon Heavy poletí znova

SpaceX mal doteraz vyrobiť 3 stupne rakety a jeden z nich mal prejsť aj statickým štartom motorov, než bol odoslaný na Floridu. V prípade týchto misií pre armádu však firma nemôže využiť predtým využité boosteri, a tak musela vyrobiť nové. Každý z nich pritom v uplynulom roku skúšala v testovacom centre niekoľko mesiacov.

Centrálny stupeň rakety bol teraz v Texase zachytený aj vo vertikálnej polohe a čoskoro ho majú čakať ďalšie testy. Popri vývoji stupňov Falconu Heavy pracuje SpaceX aj na motoroch Merlin 1D a odosiela ich do testovacieho centra v Texase, kde sú testované počas niekoľkých sekúnd, ale aj minút, aby sa zaistili požadované vlastnosti a boli pripravené na let.

Po úspešnom testovaní sú motory opäť odoslané do Hawthornu, kde sú spojené s príslušným stupňom rakety. Zdá sa tak, že centrálny stupeň s motormi je pripravený na statický štart predtým, ako bude definitívne odoslaný na Floridu. Pokiaľ sa neobjavia žiadne komplikácie, na miesto by mohol doraziť v máji a SpaceX by mal ešte dostatok času na skompletizovanie zvyšných častí rakety a nákladu od armády.

Prvou misiou Falconu Heavy od júna 2019 má byť v júli misia označená ako USSF-44. Po nej v októbri bude nasledovať misia USSF-52. V oboch prípadoch majú byť na palube vojenské satelity americkej armády.

Jeden z nich však má byť počas prvej misie vypustený na geosynchrónnej dráhe a druhý sa dostane na geostacionárnu prenosovú dráhu. Presný účel týchto satelitov nie je kvôli utajeniu známy a SpaceX pravdepodobne nebude vysielať ani ich vypustenie na orbite.

Hlavný booster bude úmyselne zničený a nahradený

Centrálny stupeň však zažije pri prvej misii premiéru. Pôjde totiž o prvý let tejto rakety v konfigurácii s postrádateľným centrálnym stupňom, ktorý bude úmyselne zničený a firma tak musí pred ďalšou misiou USSF-52 vyrobiť a otestovať druhý centrálny stupeň, ktorý pri lete využije.

Stredný booster tak nepoletí ani s pristávacími nohami či mriežkovými „plutvami“, ktoré slúžia na kontrolu letu počas pristátia. Pripomeňme, že centrálny stupeň SpaceX nezachránil ani pri poslednom lete rakety, kedy v prípade misie STP-2 skončil v mori.

Nenechaj si ujsť
Falcon Heavy poletí znovu. Vieme, kedy vynesie moduly vesmírnej stanice k Mesiacu pre NASA za vyše 300 miliónov

Rovnako skončil hlavný stupeň aj pri druhom lete Falconu Heavy počas vynášania satelitu Arabsat-6A, kedy síce dokázal pristáť na dronovej lodi, no neskôr sa pri transporte prevrhol do mora.

Centrálny stupeň nebol zachránený ani pri prvom lete rakety, počas ktorého SpaceX vyniesol do vesmíru známu Teslu Roadster so figurínou Starmana za volantom vodiča. Aj v tomto prípade skončil booster vo vode. Spoločnosť tak nepočíta so záchranou centrálneho boostera ani v prípade misií pre americkú armádu a pred októbrovým štartom vyrobí úplne nový stupeň.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú