Predplatné PREMIUM na mesiac ZDARMA.

Lety na Mars možno nebudú štartovať zo zeme. Spoločnosť SpaceX totiž pracuje na stavbe kozmodrómu na vode, z ktorého by mali štartovať rakety smerujúce na Mars či na Mesiac. Elon Musk nedávno oznámil, že SpaceX najíma inžinierov, ktorí postavia kozmodróm pri pobreží Texasu. Ako však poznáme ambiciózneho miliardára, tento projekt bude pravdepodobne súčasťou väčšieho plánu, píše portál Futurism.

Musk v utorok prostredníctvom Twitteru potvrdil, že SpaceX „stavia špeciálne plávajúce kozmodrómy pre lety na Mars, na Mesiac a pre nadzvukové cestovanie po Zemi“. Práce začnú na juhu Texasu, v blízkosti mesta Brownsville, ktoré sa nachádza len kúsok od pláže Boca Chica.

Práve tam SpaceX často testuje svoje najnovšie vynálezy a zdá sa, že túto lokalitu si Elon Musk špeciálne obľúbil. Idea pobrežného kozmodrómu však nie je úplne nová, nakoľko SpaceX túto možnosť už nejaký čas spomína.

V prvých animáciach letu rakety Starship z roku 2017 bolo vidieť pobrežie, z ktorého odštartovala. Na palubu tejto vesmírnej lode sa po úspešných testoch až 100 pasažierov a Musk s ňou plánuje letieť až na Mars.

SpaceX/YouTube

V novembri minulého roka Elon Musk oznámil, že väčšina týchto kozmodrómov musí byť okolo 30 kilometrov od pobrežia. „Budeme dosť ďaleko od husto obývaných oblastí, pretože ani štart, ani pristávanie rakety nie je práve najjemnejšie,“ vysvetlil CEO SpaceX na Twitteri. Ak bude vývoj postupovať podľa plánov, prvú misiu rakety Starship možno uvidíme už niekedy počas budúceho roka, píše portál Space.

Nie všetko ide podľa plánov

Svedčia o tom viaceré nepodarené pokusy o štart tejto vesmírnej lode. Prototyp MK1 explodoval koncom minulého roka a ďalší prototyp SN1 začiatkom marca vybuchol počas tlakovej skúšky. O mesiac na to nezvládla iný test jeho vylepšená verzia SN3.  Koncom apríla sa však kritický test konečne podaril a raketa vo vývoji postúpila o ďalší dôležitý krok.

Začiatkom mája sa podarilo čiastočne otestovať motor Raptor v prototype SN4, no už o pár dní na to pri podobnom teste spodok rakety zachvátili plamene, čo si môžeš pozrieť vo videu vyššie. 30. mája, teda len deň pred štartom rakety Falcon 9 s ľudskou posádkou v Crew Dragone však SpaceX o spomínaný prototyp SN4 prišla. Počas testu totiž došlo k výbuchu a raketa bola v priebehu niekoľkých sekúnd úplne zničená.

SPadre/YouTube

Ambície Muskovej spoločnosti však len tak niečo nezastaví. Pred pár dňami bol v prototype SN7 otestovaný odlišný typ ocele. Podľa Muska je cieľom vyrobiť prototyp, ktorý by vydržal tlak 8,5 baru, čo je o 40 % viac, ako najnižšia hranica pre let do vesmíru.

V každom prípade bude veľmi zaujímavé sledovať, ako sa bude spoločnosti SpaceX s týmto projektom dariť. Metóda pokus-omyl síce je v tejto oblasti obzvlášť zdĺhavá a nákladná, no ak sa plánované komerčné lety podarí uskutočniť, všetky investície sa vrátia.

Program Starship teda bude prioritou, keďže začiatkom júna bolo oznámené, že SpaceX sa teraz bude primárne sústrediť na lety na Mesiac a na Mars.

Pošli nám TIP na článok



Teraz čítajú